Čižnár vypovedal na súde v kauze Kováčika, pripustil priateľský vzťah a ostrý konflikt poprel

Jaromír Čižnár
Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 11. augusta, 14:43

Generálny prokurátor z obdobia rokov 2013 až 2020 Jaromír Čižnár sa v stredu 11. augusta dostavil na Špecializovaný trestný súd v Pezinku, aby vypovedal v procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K.

Ten je stíhaný pre viacero skutkov vrátane obvinenia, že za úplatok zabezpečil, aby Úrad špeciálnej prokuratúry nepodal sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.

Na vyvodenie dôsledkov nevidel dôvod

Bývalý šéf prokuratúry na súde povedal, že Dušana K. pozná 25 rokov a mali pracovný ako aj priateľský vzťah. Pokiaľ ide o predmetný skutok, Čižnár sa podľa vlastných slov o tom ako generálny prokurátor v roku 2017 dozvedel z médií. Na následnej porade na generálnej prokuratúre sa Dušana K. pýtal, či sú informácie o prepustení Kudličku a nepodaní sťažnosti pravdivé.

„On povedal, že áno,“ povedal Čižnár s tým, že Dušan K. zdôraznil, že postup v tejto veci bol podľa neho správny. Dôkazná situácia v prípade bola totiž podľa neho slabá. „Ja som mu povedal, že by som sťažnosť podal,“ uviedol bývalý generálny prokurátor.

Na druhej strane pripustil, že slabú dôkaznú situáciu v prípade Kudličku konštatoval aj súd a proces jeho prepustenia nikto nespochybnil. Čižnár zároveň poprel, že by táto situácia vyvolala ostrý konflikt medzi ním a Dušanom K. Doplnil, že nevidel dôvod vyvodzovať voči nemu nejaké dôsledky, keďže za iný právny názor nie je možné trestať.

Godžová nemusela Kováčika poslúchnuť

Čižnár tiež zdôraznil, že prokurátorka Blanka Godžová nebola povinná počúvať pokyn Dušana K. v tejto veci, keďže jej zákon takúto povinnosť neukladá. „Ona mohla jednoducho povedať, že má iný názor,“ uviedol bývalý generálny prokurátor.

Podľa neho jej špeciálny prokurátor mohol dať maximálne odporúčanie nepodať sťažnosť. „Mohla si ponechať lehotu a rozhodnúť neskôr,“ skonštatoval.

Na súde tiež vypovedal riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Kuruc. K žalovaným skutkom sa však konkrétne vyjadriť nevedel. V čase, keď sa v roku 2017 riešila väzba Kudličku, bol podľa vlastných slov na dovolenke v Chorvátsku.

Uviedol tiež, že Dušan K. mu neskôr pridelil jednu z trestných vecí týkajúcich sa vtedajšieho šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, konkrétne údajnú prípravu vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu, aby ju postúpil ďalšiemu prokurátorovi na výkon dozoru. V tejto súvislosti ho prekvapilo to, že sa obžalovaný o Makóovi vyjadroval ako o „Lajkovi“.

Nežiadal nič neštandardné

S Dušanom K. mal inak Kuruc v dobe, keď ten bol špeciálnym prokurátorom podľa vlastných slov štandardný pracovný vzťah. „Nikdy sa nestalo, že by odo mňa žiadal niečo neštandardné,“ doplnil.

Odsúdený bývalý policajný funkcionár Norbert Paksi nemá vedomosti o skutkoch, ktoré obžaloba pripisuje stíhanému bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi K. Povedal to v stredu na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Paksiho, ktorý pôsobil ako zástupca riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností, na súd priviedla eskorta z väznice, keďže bol v rámci dohody o vine a treste za viaceré trestné činy odsúdený na trest päť rokov väzenia.

Paksiho pôvodne zadržali na jeseň minulého roku v rámci akcie spolu s Dušanom K., na súde však v stredu uviedol, že ho nepozná. V rámci svojej výpovede ďalej uviedol, že minulý rok v lete dal dnes už zosnulému bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby Františkovi Böhmovi informáciu, že polícia v súvislosti s údajnou prípravou vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu odpočúva bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa. Ten mu údajne povedal, že Makó o tom už vie.

Vypovedať má aj Dömötör

Zároveň mu povedal, že Makó bol po odchode z finančnej správy zaradený ako príslušník SIS. Neskôr o odpočúvaní Paksi v spoločnosti bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu telefonicky povedal aj samotnému Makoóvi.

Pojednávanie v tejto kauze pokračuje vo štvrtok 12. augusta. Mimo iného by mal vypovedať odsúdený Csaba Dömötör.

Dušan K. je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine. Stíhaný je väzobne.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Csaba DömötörDušan KováčikFrantišek BöhmJaromír ČižnárĽubomír KudličkaĽudovít MakóNorbert PakšiVladimír Kuruc
    Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry