Claude Debussy kúzlil snové melódie, ktoré očarili veľa žien

Google doodle claude debussy
Google si pripomenul 151. výročie narodenia skladateľa Claudea Debussyho. Foto: google.com

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Pred 151 rokmi prišiel vo francúzskom Saint-Germain-en-Laye na svet výnimočný hudobný skladateľ, ktorého narodenie si vo štvrtok pripomína animáciou vo svojom vyhľadávači i Google.

Rodičia, ktorí vlastnili obchod s keramikou, ho nazvali Achille Claude Debussy. Vtedy ešte netušili, že dali svetu jedného z najvýznamnejších skladateľov 20. storočia.

Claudov talent na hru na klavíri objavili, keď mal deväť rokov. Na jeseň v roku 1872, teda už ako desaťročný, nastúpil na parížske konzervatórium, kde študoval klavír a hudobnú skladbu.

Debussyho život bol poznačený mnohými turbulenciami, ktoré sa odrazili aj v jeho tvorbe. Hoci pochádzal z chudobného parížskeho prostredia, svet luxusu mu ukázali bohaté ženy, ktoré si ho obľúbili. Pod svoj patronát ho vzala ruská milionárka Nadežda Filaretovna von Meck. Počas prázdnin na konzervatóriu s ňou cestoval po jej európskych rezidenciách a hrával klavírne duety s ňou a jej deťmi.

Obrazom: Pred 151 rokmi sa narodil výnimočný hudobný skladateľ Claude Debussy

V Paríži bol v tom čase však zamilovaný do Blanche Vasnier, krásnej mladej ženy architekta. Táto láska sa stala veľkou inšpiráciou pre jeho tvorbu, a z tohto obdobia pochádza i jedna z jeho najznámejších skladieb, Clair de Lune, ktorá sa objavila aj v animácii Google.

Emocionálne ním zatriasli aj samovraždy niektorých blízkych žien, ktorých mal počas rokov neúrekom. Život si vzala jedna z jeho mileniek, Gabrielle Dupont, a do brucha si po rozvode strelila jeho prvá žena, krajčírka Rosalie Texier. Myšlienky na samovraždu prenasledovali aj samotného skladateľa.

Video: Google si pripomenul 151. výročie narodenia skladateľa Claudea Debussyho

V roku 1905 sa Debussymu narodila nemanželská dcéra, Claude-Emma, prezývaná Chouchou. I táto udalosť mala na skladateľovu tvorbu veľký vplyv, najmä v diele Children’s Corner a v mnohých ďalších deťmi inšpirovaných skladbách. Matka Chouchou, Emma Bardac, sa následne stala Debussyho ďalšou manželkou.

Claude Debussy si vytvoril aj svoje alter-ego, ktoré nazýval Monsieur Croche a viedol s ním debaty o povahe umenia a hudby. Veľkým vzorom pre tvorbu Claudea Debussy bol nemecký skladateľ Richard Wagner i práca ruských skladateľov Alexandra Borodina a Modesta Musorgského. Jeho diela sú však spájané aj so symbolistickými básnikmi a impresionistickými maliarmi.

Claude Debussy by sa pravdepodobne stal i jedným z vedúcich predstaviteľov hudby obdobia od prvej svetovej vojny, ak by jeho život predčasne neskončila zákerná rakovina, ktorej podľahol v roku 1918. Svetu však stihol zanechať množstvo svojich výnimočných skladieb, ako napríklad Prélude à l’après-midi d’un faune či opery Pelléas et Mélisande a La Mer a nezmazateľne sa tak zapísať do dejín hudby.

Video: Debussyho diela pre sólový klavír

Informácie pochádzajú zo stránok debussy.fr a britannica.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom