CLEMENTIA: Nie sme zodpovední za neplatenie

Peniaze_euro

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Nezisková organizácia Clementia nenesie zodpovednosť za neplatenie sociálnych odvodov za zamestnancov. Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka neziskovej organizácie Oľga Fürstová. „V roku 2009 jej Bratislavský samosprávny kraj nevyplatil približne 140-tisíc eur i napriek uzatvorenej platnej zmluve, a preto nemohla usporiadať svoje záväzky. Kraj nevyplatil neziskovej organizácii preddavok na rok 2010 na prevádzku zariadení a na starostlivosť o klientov, hoci má na tieto finančné prostriedky právny nárok. Nedoplatok na odvodoch nie je dôvodom na ich nevyplatenie,“ uviedla Fürstová.

Podľa slov hovorkyne kraja Ivety Tyšlerovej nemá nezisková organizácia Clementia s krajom na tento rok uzatvorenú zmluvu o zabezpečovaní poskytovania sociálnej služby, keďže nepodala žiadosť. Navyše je vedená v Sociálnej poisťovni ako neplatič sociálnych odvodov za zamestnancov. Kraj preto ponúkol svojim klientom možnosť premiestniť sa do iných zariadení. Podľa Fürstovej je vyhlásenie kraja k sťahovaniu klientov Clementie do iných zariadení obrannou reakciou na e-mail riaditeľky Clementie, v ktorom vyzýva predsedu kraja Pavla Freša na zaplatenie preddavku na rok 2010 na úhradu nákladov klientov. „V záujme zabezpečenia objektivity a preukázania znalosti danej problematiky zaslala nezisková organizácia výzvu aj na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie a ďalším odborníkom,“ uviedla Fürstová.

Podľa informácii Tyšlerovej nezisková organizácia Clementia vznikla po zániku neziskovej organizácie Privilegium a prevzala jej klientov. Podľa Fürstovej je spájanie Clementie a Privilégia nepravdivé. „V skutočnosti ide o dve nezávislé organizácie, pričom CPSS Privilégium nebolo zrušené, ale zaoberá sa inou činnosťou,“ uviedla Fürstová. Voči bývalej riaditeľke Privilégia Štěpánke M. je vedené trestné konanie vo veci subvenčného podvodu, za ktorý jej hrozí trest odňatia slobody od päť do 12 rokov. Štěpánka M. je v Clementii zamestnankyňou a matkou riaditeľky Fürstovej.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Frešo