Členovia ČESMAD Slovakia nevozia potraviny do Ruska

Kamiony
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Členovia Združenia cestných dopravcov ČESMAD Slovakia, ktorí vykonávajú medzinárodnú cestnú dopravu v rámci colného systému TIR, nemajú vo svojom portfóliu prepravu potravinových komodít.

Ako agentúru SITA v utorok informoval generálny tajomník ČESMAD-u na Slovensku Pavol Reich, preto zatiaľ nezaznamenali zastavenie dopravy na základe ruského embarga na dovoz vybraných druhov potravín. „To znamená, že vozia iné komodity ako českí dopravcovia,“ reagoval Reich na problémy českých autodopravcov pri preprave potravín do Ruskej federácie.

Riešiť budú až vzniknuté problémy

Nepotravinové druhy tovaru vozí do zahraničia, teda aj do Ruska, približne 270 až 300 slovenských dopravných firiem. „O druhu tovaru vie len colná správa, cez ktorú sa rieši colné odbavenie,“ poznamenal Reich. „V prípade, ak by nastal problém z dôvodu sankcií, napr. nevpustenie vozidla, určite sa slovenskí dopravcovia obrátia na štát so žiadosťou o riešenie vzniknutých strát,“ dodal.

Česmad Slovakia má zhruba osemsto členov a približne 50 percent kapacity vozidlového parku v medzinárodnej doprave, čiže 12 až 14-tisíc kamiónov. Členovia združenia majú spolu okolo 20 až 25-tisíc zamestnancov, vrátane administratívy, opravárenských a špedičných

Česi žiadajú kompenzácii

Združenie automobilových dopravcov ČESMAD Bohemia informovalo, že zákaz dovozu potravín do Ruska dopadol plnou silou na českých autodopravcov. V mnohých prípadoch pritom bezprostredne ohrozuje ich existenciu. „Je tak predovšetkým u firiem, ktoré sú orientované z väčšej časti na prepravu embargovaných komodít. Situáciu navyše komplikuje skutočnosť, že väčšinou ide o rýchle sa kaziaci tovar, ktorý nemožno dopraviť späť odosielateľovi alebo umiestniť na inom trhu,“ uviedol hovorca ČESMAD Bohemia Martin Felix.

V mnohých prípadoch sú podľa českých autodopravcov zrušené už zazmluvnené kontrakty. Znamená to odstavenie kamiónov, prepúšťanie zamestnancov a tiež neschopnosť firiem plniť svoje finančné záväzky. Riaditeľ firmy IESA Logistics a.s. Jan Brázda povedal, že táto situácia im podľa odhadov prinesie mesačnú stratu okolo 750 tis. CZK, čo je v súčasnosti pre firmu likvidačné.

ČESMAD Bohemia preto žiada štát o kompenzácie strát autodopravcov. „Viacerí autodopravcovia, ktorí úspešne podnikajú viac než dvadsať rokov, sú v dôsledku odvetných opatrení Ruskej federácie na pokraji bankrotu, bez reálnej možnosti nahradiť roky budované obchodné väzby kontraktmi na nových trhoch,“ povedal generálny tajomník združenia českých autodopravcov Vojtěch Hromíř. „Vzhľadom na problémy, do ktorých sa tieto firmy nezavinene dostali, sa pripájame k naliehavej žiadosti českých exportérov o štátnu pomoc,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcov