Členovia NATO podporili Ukrajinu, z Afganistanu chcú odísť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojnou zmietaná Ukrajina
V Kyjeve si ľudia pripomínajú prvé výročie krvavých udalostí počas protestov proti vláde prezidenta Viktora Janukovyča, pri ktorých prišlo o život najmenej 105 ľudí. Na počesť obetí vyhlásili 20. február za štátny sviatok. Protesty vyústili do zosadenia Janukovyča a k jeho úteku do Ruska, Ukrajina, 18. Feb., 2015 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Ministri zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie na spoločnom zasadnutí s ukrajinským kolegom Pavlom Klimkinom vyjadrili jednoznačnú podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny, vyzvali na úplnú implementáciu mierových dohôd z Minska a deklarovali pripravenosť naďalej Ukrajinu podporovať v stabilizácii a ukončení krízy na východe.

Ministri chcú ukončiť misiu NATO v Afganistane

Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. „Konflikt na Ukrajine nemá iné ako mierové riešenie a najlepším nástrojom v rukách Ukrajiny sú účinné reformy,“ uviedol v stredu počas rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO a Ukrajiny v tureckej Antalyi šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ministri sa okrem Ukrajiny venovali aj nastaveniu parametrov ďalšej spolupráce s Afganistanom a diskutovali o postupnom ukončení misie Rozhodná podpora, v rámci ktorej NATO cvičí afganské ozbrojené sily. Spojenci sa zamerali na podobu aliančnej podpory Afganistanu po skončení tejto misie po roku 2016, keďže afganské sily budú naďalej potrebovať v niektorých špecializovaných oblastiach pomoc NATO.

V Afganistane sú desiatky slovenských vojakov

Slovensko má momentálne v misii NATO v Afganistane 38 vojakov, najmä špeciálne sily, ktoré cvičia afganských kolegov. Okrem toho Slovensko prispieva pol miliónom dolárov ročne na budovanie afganských

ozbrojených síl.

Vo štvrtok budú ministri diskutovať o tom, ako má Aliancia reagovať na bezpečnostné hrozby z juhu, „ako čeliť asertívnemu Rusku, nestabilite na Blízkom východe a v severnej Afrike a zároveň budovať silné a reakcieschopné NATO, ktoré dokáže rýchlo a účinne odpovedať na nové hrozby, vrátane hybridného spôsobu vedenia vojny a kybernetických útokov,“ uviedol tlačový odbor MZV.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy