Členovia žltých viest verejne urážali francúzskeho filozofa, Macron ich správanie odsudzuje

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP

PARÍŽ 17. februára (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil antisemitské urážky členov takzvaných žltých viest namierené proti intelektuálovi Alainovi Finkielkrautovi. Filozofa musela polícia v Paríži ochrániť po tom, ako ho v sobotu začali urážať demonštranti, ktorí kričali „špinavý sionista“ alebo „zmizni do kanála“.

Šesťdesiatdeväťročný syn poľských migrantov pre noviny Le Journal du Dimanche povedal, že cítil „totálnu nenávisť“ a ak by polícia nezasiahla, bál by sa o svoje bezpečie. Dodal však, že nie všetci protestujúci boli agresívni. Prezradil, že v sobotu s ním telefonoval Macron a ponúkol mu pomoc.

Prezident na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že správanie demonštrantov „úplne vyvracia“ to, čo robí Francúzsko veľkým národom. „Nebudeme to tolerovať,“ uviedol.

Finkielkraut pritom spočiatku podporoval demonštrácie, no neskôr ich začal kritizovať. Na 14. protestoch po celej krajine sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Polícia musela použiť aj slzotvorný plyn. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alain FinkielkrautEmmanuel Macron