Clintonová vyhrala primárky v ďalších štyroch štátoch

Hillary Clintonová
Hillary Clintonová zvíťazila v utorňajších primárkach v štátoch Connecticut, Delaware, Maryland a Pennsylvánia. Foto: The Philadelphia Inquirer via AP

FILADELFIA 27. apríla (WebNoviny.sk) – Uchádzačka o nomináciu Demokratickej strany pred americkými prezidentskými voľbami Hillary Clintonová zvíťazila v utorňajších primárkach v štátoch Connecticut, Delaware, Maryland a Pennsylvánia.

Jej protikandidátovi Berniemu Sandersovi sa bývalú prvú dámu a ministerku zahraničných vecí podarilo poraziť len v štáte Rhode Island. Informovala o tom na svojej internetovej stránke spravodajská televízia BBC.

„Veríme v dobro nášho ľudu a veľkosť nášho národa,“ povedala Clintonová vo Filadelfii v štáte Pennsylvánia, odkiaľ si odniesla jedno zo svojich volebných víťazstiev, pričom dodala, že jej volebný tím si kladie „smelé a progresívne ciele“, ktoré budú znamenať „lepší život pre tých, čo snívajú, ako aj pre tých, čo konajú“.

Senátor za štát Vermont Bernie Sanders, ktorý v utorok vo volebnom súboji s Clintonovou uspel len v najmenšom americkom štáte, ktorým je Rhode Island, svojej protikandidátke zablahoželal k volebnému víťazstvu, avšak svojim priaznivcom sľúbil, že bude bojovať až do konca nominačného procesu a v novembrových prezidentských voľbách si získa širokú podporu.

„Dôvodom, prečo vyvolávame také veľké nadšenie, je skutočnosť, že robíme čosi, čo je v súčasnej politike nezvyčajné. A síce, hovoríme pravdu,“ povedal po ďalšom volebnom superutorku Sanders, ktorý sa svojim voličom prihovoril v Huntingtone v štáte Západná Virgínia.

Napriek určitým úspechom, ktoré Sanders v doterajších primárkach a volebných zhromaždeniach demokratov dosiahol, je podľa BBC nepravdepodobné, že sa mu podarí Clintonovú dostihnúť a získať prezidentskú nomináciu.

V doterajšom priebehu demokratických primárok a volebných zhromaždení získala Clintonová približne 2119 delegátov, pričom zvíťazila v 25 štátoch. Sanders získal približne 1316 a zvíťazil v 18 štátoch. Na získanie nominácie, o ktorej 25.–28. júla rozhodne celorepublikový zjazd Demokratickej strany, je potrebných 2384 z celkového počtu 4766 delegátov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bernie SandersDonald TrumpHillary Clintonová