Clintonovej náskok pred Trumpom sa zvýšil na 13 percent

Hillary Clintonová, Donald Trump
Donald Trump a Hillary Clintonová sú veľkými víťazmi hlasovania supervolebného utorka, v ktorom sa bojovalo o doteraz najviac hlasov v nominačnom procese amerických prezidentských volieb. Foto: SITA/AP - koláž WbN

WASHINGTON 7. júla (WebNoviny.sk) – Americká demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová zvýšila náskok pred republikánskym súperom Donaldom Trumpom na 13 percent, vyplýva z najnovšieho prieskumu agentúry Reuters a inštitútu Ipsos.

Prieskum vykonali 1.-5. júla ešte predtým, ako Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vo štvrtok oznámil, že neodporúča vzniesť obvinenia z trestného činu voči Clintonovej v kauze používania súkromného e-mailu na odosielanie služobnej pošty v čase, keď pôsobila ako šéfka diplomacie USA, aj keď jej konanie označil za „mimoriadne nedbalé“.

V predošlom prieskume Reuters/Ipsos z 27. júna až 1. júla viedla Clintonová pred podnikateľom Trumpom o deväť percent. V novom prieskume podporilo približne 46 percent pravdepodobných voličov Clintonovú a 33 percent Trumpa. Zvyšní respondenti uviedli, že v novembrových prezidentských voľbách by nehlasovali ani za jedného, ani za druhého z uvedených kandidátov.

Bývalá prvá dáma a ministerka zahraničných vecí USA vedie pred Trumpom v prieskumoch Reuters/Ipsos po väčšinu roka. Od polovice mája si však udržiava pomerne stálu úroveň podpory medzi respondentmi, ktorí uvádzajú, že pravdepodobne pôjdu voliť, pokým Trumpova popularita klesla v dôsledky rôznych problémov pri kampani.

Súčasná podpora Trumpa je približne o desať percent nižšia, než mal začiatkom júla 2012 vtedajší republikánsky kandidát Mitt Romney. Takmer polovica opýtaných, ktorí v prieskume podporili Clintonovú, označila pri zdôvodnení odpoveď: „Nechcem, aby zvíťazil Donald Trump.“ Ďalších 39 percent z nich „súhlasí s jej postojmi“ a asi 13 percentám „sa páči osobne“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpHillary ClintonováMitt Romney