Čo je dobré na hnačku? Čo môžete jesť a čo piť? Tieto tipy vám pomôžu

Afro American man in toilet
Hnačka je jedno z najčastejších ochorení tráviaceho systému.

Problémy s trávením a následné nepríjemnosti sú veľmi časté, a to hlavne v letnom období. Práve v letných mesiacoch sa častejšie vyskytujú žalúdočné problémy a hnačky u ľudí. Čo je dobré na hnačku a ako proti hnačke bojovať? Tieto tipy vám pomôžu prekonať tráviace ťažkosti rýchlo a čo najúčinnejšie.

Hnačka a jej typy

V lete si doprajeme rôzne jedlá a nápoje, avšak práve v tento čas podliehajú potraviny rýchlejšie kaze a môžu spôsobiť problémy. Hnačka sa môže objaviť z dôvodu diétnej chyby aj vírusového ochorenia. Najčastejšie sa toto ochorenie tráviaceho systému objavuje u detí, ktoré ju znášajú ťažšie.

Bežná hnačka by nemala trvať dlhšie ako 24 hodín a nespôsobuje u dospelého zdravého človeka väčšie ťažkosti, môže to byť len prejav obranného prejavu organizmu. Horšie znášajú hnačku práve deti, starší ľudia a chorí ľudia. V lete môže prísť z dôvodu silnej hnačky aj k dehydratácii organizmu. Preto hnačku treba svojpomocne riešiť.

Bojujte proti hnačke domácimi receptami.
Hnačka býva často sprevádzaná bolesťami brucha. pixabay.com

Typy hnačiek:

 • zápalová – spôsobené zápalom v črevách,
 • sekrečná – zvýšené vylučovanie vody,
 • osmotická – zlé vstrebávanie látok.

Čo je dobré na hnačku a ako proti nej bojovať

Ak trpíte tráviacimi ťažkosťami a hnačkou, je potrebné sa jej účinne a rýchlo zbaviť. Existuje mnoho spôsobov a tipov, čo pomáha na hnačku. Počas trvania hnačky musíte dodržiavať isté zásady, aby vám ťažkosti rýchlo ustúpili. Čo jesť pri hnačke a čo piť? Skúste týchto 10 vecí, ktoré vám pomôžu v celkovom boji proti hnačke:

 1. Dodržujte pitný režim: Je veľmi dôležité, aby ste počas hnačky prijímali veľké množstvo tekutín. Počas hnačky sa vylúči z tela množstvo tekutín a minerálov. Dôležité je tekutiny neustále dopĺňať, aj v tom prípade, že ich telo hneď vylúči. Pite čisté vody obohatené o minerály.
 2. Pite citrónovú šťavu: Použite kôru z citróna, ktorú nastrúhate, pridáte do vlažnej vody a pomaly vypijete. Citrusové plody obsahujú pektín, ktorý je účinný pri liečbe hnačky.
 3. Jedzte banány: V čase hnačky by ste mali jesť najmä banány, ktoré nemajú laxatívne účinky a obsahujú veľké množstvo minerálov.
 4. Nepite mlieko: Počas hnačky by ste mali vynechať pitie mlieka a nemali by ste jesť mliečne výrobky, ako sú napríklad jogurty.
 5. Pomôže vám vývar: Polievky a tekuté jedlá sú vhodnou výživou počas hnačky, ale nie úplne všetky! Nejedzte mliečne polievky, dajte si čistý kurací vývar bez cestoviny
 6. Zabudnite na strukoviny: Ak trpíte hnačkou, mali by ste sa vyhýbať strukovinám, ako je fazuľa, šošovica. Strukoviny spôsobujú silné nadúvanie a plynatosť. Mali by ste sa im na istý čas vyhnúť aj po liečbe hnačky.
 7. Jedzte potraviny s vysokým obsahom škrobu: Vtedy, ak začnete pociťovať hlad, avšak trpíte hnačkou by ste mali začať s ľahšími jedlami, ktoré vám neuškodia. Doprajte si samotnú uvarenú ryžu alebo uvarené zemiaky vo vode, sú ľahšie stráviteľné.
 8. Probiotiká: Hnačka spôsobujú veľké tráviace problémy, preto vám pomôžu probiotiká. Užívajte kvalitné probiotiká, ktoré vám pomôžu upraviť vaše trávenie.
 9. Vyhýbajte sa vláknine: Potraviny bohaté na vlákninu počas hnačky radšej vynechajte. Vláknina pomáha pohybu čriev a a pri hnačke by mohlo dôjsť k podráždeniu. My potrebujeme črevá upokojiť!
 10. Tieto jedlá nejedzte: Hlavne počas leta si dávajte pozor na to, čo zjete. Hnačku môžu totižto spôsobiť aj niektoré potraviny, ako napríklad zmrzlina a tatárska omáčka, ktorú si dávame na langoše a ku hranolčekom.
Banány obsahujú veľa minerálov.
Počas hnačky sa odporúča jesť banány. pixabay.com

Ujasnili sme si otázku, „čo môžem jesť pri hnačke“. Je dôležité si ale povedať, čo nejesť počas hnačky.

Pri ťažkostiach a hnačke sa radšej vyhýbajte týmto potravinám a nejedzte:

Akým potravinám sa musíte vyhýbať:
1. broskyne, hrušky, slivky.
2. zaváraniny a ovocné kompóty,
3. kapusta, kel,
4. ovsené vločky,
5. chlieb a pšeničná múka,
6. mliečne výrobky,
7. jedlá s umelými sladidlami,
8. vysmážané jedlá.
Ak trpí dieťa hnačkou, odporúča sa vyhľadať lekára.
Silná hnačka u detí môže byť veľmi nebezpečná. pixabay.com

Ak vám nepomohlo nič z týchto tipov a rád a hnačka neustále trvá, dokonca je silnejšia, vyhľadajte urýchlene lekársku pomoc. Pri hnačke u detí by ste mali preventívne okamžite zájsť k lekárovi. Počas silných problémoch a na zastavenie hnačky podávajú lieky a iné výživové doplnky.

Ako prevenciu proti hnačkám, môžu dospelí ľudia vyskúšať aj jednodňový detox na prečistenie organizmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom