Čo máme čakať od novej vlády? Čistky v polícii, nájomné byty a plukovníka na čele koronaštábu

KOALÍCIA: Predstavenie členov novej vlády SR
Zľava: Predseda strany SAS Richard Sulík, predseda hnutia O¼ANO Igor Matovič a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár počas tlačového brífingu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (O¼ANO), hnutia Sme Rodina, strán SaS a ZA ¼UDÍ, na ktorej predstavili mená členov novej vlády SR. Bratislava, 18. marec 2020. Foto: SITA/ Foto: SITA/

Nová vláda má vskutku smelé plány. Akoby tu ani nebol koronavírus. Ale je v záujme nás všetkých veriť, že to zvládne. Tak si držme palce, dobre upevnime rúška, jazda Matovič 1.0 sa začína.

Do boja s koronavírusom nastupuje plukovník

Dúfajme, že nový minister vnútra Roman Mikulec je aspoň trochu superman. Igor Matovič od bývalého šéfa vojenskej spravodajskej služby totiž očakáva nasadenie v dvoch ťažkých misiách.

Čoskoro-premiér Igor Matovič stavil na Mikulcove veliteľské schopnosti na čele krízového koronaštábu.Zároveň má očistiť políciu a ministerstvo vnútra.

“Ešte stále sa vynášajú policajné informácie mafiánom. Policajný zbor treba vyčistiť, aby pomáhal a chránil,” hovorí Matovič.

Boris Kollár: Budeme stavať, budeme, aj keby čo bolo

Ako marťan z inej galaxie pôsobí v korona-šialenstve Boris Kollár, ktorý už mieša maltu na nájomné byty. Cynik by v dnešnej situácii dodal: len aby v nich mal dosť nájomníkov…

Kollárovci s rovnakým odhodlaním trvajú na exekučnej amnestii a rušení doplatkov za lieky. Čo na to jeho koaliční kolegovia? Najmä financmajster Eduard Heger? Uvidíme, keď nám vírus vystaví účet škôd.

Má Richard Sulík kúzelnícku paličku?

Šéf liberálov Sulík si pôvodne brúsil zuby na ministerstvo financií. Ale bude viesť ministerstvo hospodárstva, na ktorom je kompas aj kormidlo na vyvedenie Slovenska z očakávanej a zrejme dlhej a hlbokej krízy.

Ak našu loď dobre nasmeruje a neprídu väčšie vlny, politicky ho to môže môže o štyri roky veľmi posilniť. Ale nepredbiehajme.

Za ľudí – bez Kisku – Za Remišovú a Kolíkovú

Andrej Kiska by mal poďakovať všetkým svätým za Veroniku Remišovú. Kým on hľadal únikový východ z politiky, ona vyrokovala aspoň dva zaujímavé a ťažké posty.

Remišová z postu vicepremiérky pre regionálny rozvoj chce na začiatku odvrátiť hrozbu, že Slovensko príde o eurofondy. V tomto vojnovom stave ich budeme potrebovať viac, ako kedykoľvek v minulosti.

No a budúca ministerka spravodlivosti Mária Kolíková si môže natiahnuť gumenné rukavice, zobrať vedro a začať čistiť Augiášov chliev zvaný súdnictvo.

Aj keď sa to v novej ére koronavírusu nemusí zdať ako priorita, práve v mimoriadnych situáciach je garancia spravodlivosti pre všetkých občanov kľúčová.

Nádej a konečne lepšie správy

Pred februárovými voľbami sme chceli zmenu. Že bude taká drastická, sme si do 6. marca nevedeli ani predstaviť. Vírus vpadol do nášho života bez dlhšieho klopania na dvere a prevrátil ho naruby. Zlé načasovanie.

Už viac ako dva roky je slovenská spoločnosť unavená a zneistená informáciami o stave inštitúcií, ktoré neboli na strane občana ale mafie. Matovičov kabinet 1.0 vzbudzuje veľké očakávania. Nebude to ľahké.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaBoris KollárEduard HegerIgor MatovičMária KolíkováRichard SulíkRoman MikulecVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Vláda SR