Mýty a fakty o depresii a samovraždách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Osamelosť, poruchy spánku
Foto: www.flickr.com

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Ročne pribudnú vo svete státisíce nových prípadov depresie. Napriek tomu, že ide o pomerne bežné psychické ochorenie, v prípade, že nie je pod kontrolou odborníkov, môže ľudí doviesť až k samovražde.

Mnohí ani netušia, v akom veľkom sú ohrození, prečo a kedy k nej najčastejšie dochádza. Prečítajte si niekoľko faktov a mýtov o depresii a samovraždách.

Počet samovráž stúpa počas vianočných prázdnin

Mýtus

“Je pravda, že sú obdobia, kedy sa samovraždy vyskytujú častejšie,” povedala výskumníčka, lekárka a univerzitná profesorka psychiatrie Marcia Valenstein. “No nie je to tak, ako si myslí väčšina ľudí,” dodala. Hoci by si mnoho ľudí ako obdobie pre najviac samovrážd tiplo Vianoce, v skutočnosti je ich v decembri najmenej a ich počet rastie na jar. Zatiaľ nie je jasné, prečo, no prevdepodobne to bude súvisieť s denným svetlom. “Je možné, že ľudia majú viac energie, aby toho boli schopní,” myslí si Valenstein.

Počet samovrážd rastie s nadmorskou výškou

Fakt

Hoci sa to zdá ako úplná hlúposť, štatistiky dokazujú, že počet samovrážd rastie s nadmorskou výškou. V regiónoch v nadmorskej výške dvetisíc metrov je o 70 percent viac samovrážd ako na úrovni hladiny mora.

žena, trápenie, smútok, starosti
Foto: humanoptions.org

Tínedžeri sú vo väčšom riziku

Mýtus

Napriek tomu, že na titulných stranách denníkov sa nachádzajú často príbehy o samovraždách mladých ľudí, v skutočnosti si život berú najčastejšie dôchodcovia. V najväčšom riziku sú starší bieli muži – štatistiky hovoria o čísle 49,8 samovrážd na 100-tisíc ľudí starších ako 85 rokov. V prípade ľudí nad 65 rokov je to 14 na 100-tisíc. U celej populácie je to priemerne 11 na 100-tisíc ľudí. Toto číslo je v prípade tínedžerov vo veku od 15 do 19 rokov 6,9 na 100-tisíc.

Štýl písania súvisi s rizikom samovraždy

Fakt

Kreativitu, depresiu a samovraždy odborníci už dávnejšie spájajú dohromady, veď množstvo významných historických postáv s kreatívnym duchom trpelo mentálnymi prouchami. Depresia trápila také osobnosti ako Charles Dickens, John Keats a Tennessee Williams. Slávni spisovatelia ako Ernest Hemingway, Sylvia Plath či David Foster Wallace ukončili svoj život samovraždou. Všetci vymenovaní mali niečo spoločné – písali v prvej osobe, čo niektorí odborníci považujú za riziko vzniku depresie a aj samovraždy.

Depresia je vždy príčinou samovraždy

Mýtus

Dvaja z troch ľudí v čase pokusu o samovraždu trpia depresiou. V jednom z troch prípadov je však na vine alkohol. Riziko sa zvyšuje v prípade, keď sa tieto dve veci spoja dohromady.

Smútok, tínedžer, žena, dievča,
Foto: riedmanforher.tumblr.com

Rodina výrazne ovplyvňuje riziko spáchania samovraždy

Fakt

Ak sa v nejakej rodine vyskytuje depresia, je pravdepodobné, že podobných prípadov v nej nájdeme viac. Preto je namieste ostražitosť, ak vaši rodičia či starí rodičia týmto ochorením trpeli. Na druhej strane rodina môže v prípade sklonu k samovražde významne pomôcť. Silné vzťahy v rodine a medzi priateľmi hrajú kľúčovú úlohu v prevencii vzniku depresie a aj k samovražde.

V chudobných krajinách si ľudia berú život častejšie

Mýtus

Skutočnosť je taká, že množstvo bohatých krajín hlási vyšší počet samovrážd než niektoré rozvojové krajiny. Najmenej samovrážd sa vyskytuje v Brazílii či Dominikánskej republike, najviac v Rusku, Japonsku či Francúzsku.

Väčšina pokusov o samovraždu sa končí “neúspechom”

Fakt

Našťastie, len jeden zo 17 pokusov o samovraždu sa aj skončí smrťou. Väčšinu ľudí zachráni pud sebazáchovy alebo ich zabrzdí rýchle konanie blízkych.

Lekar
Foto: cesnightmare.wordpress.com

Liečba znižuje riziko samovraždy

Fakt

“Neexistuje veľa spôsobov, ako predchádzať samovraždám. No úspešná liečba pod dozorom psychiatra môže zredukovať samovražedné sklony, predovšetkým u starších ľudí,” vysvetlila doktorka Valenstein. “Ak úspešne liečite depresiu, znižíte tým riziko, že dospejete až k samovražde,” dodala.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku

Zdroj: www.health.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Charles Dickens