Coca-Cola a Pepsi majú pozmenenú receptúru

Coca Cola, Pepsi
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Výrobcovia Coca-Cola a Pepsi upravili recepty týchto známych nealkoholických nápojov, aby sa tak vyhli povinnosti umiestniť na fľašky varovanie o obsahu karcinogénov v ich nápojoch.

Podľa nového receptu obsahuje karamelové farbivo menej chemikálie s názvom 4-metylimidazol, ktorú nedávno štát Kalifornia pridal na zoznam karcinogénnych látok.

Pozmenený recept v Kalifornii už zaviedli, čoskoro podľa neho majú nápoje začať vyrábať aj v ostatných štátoch USA. Predstavitelia spoločností uviedli, že zmena receptu nebude mať žiaden vplyv na chuť nápojov.

V Európe sa výrobný proces nezmení.

Chemikália 4-metylimidazol má podľa výsledkov jednej štúdie súvis so vznikom rakoviny u myší a potkanov. O tom, či predstavuje riziko aj pre ľudí, však zatiaľ nie je podľa predstaviteľov American Beverage Association žiaden dôkaz.

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) tvrdí, že človek by musel za deň vypiť viac než tisíc plechoviek Coca-Coly alebo Pepsi, aby užil rovnaké množstvo 4-metylimidazolu, aké dostali pokusné hlodavce v spomínanej štúdii.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Coca Cola