Colníci za pol roka zhabali falzifikáty za 12 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zásah colníkov
Nelegálny tabak na Stanici Colného úradu Bratislava, hraničný prechod Berg. Colníci nelegálny tabak zadržali na hraničnom priechode Jarovce – Kitsee pri kontrole kamióna s nemeckými štátnymi poznávacími značkami a pri kontrole areálu štátnych majetkov v Blatnej na Ostrove, kde tiež našli značné množstvo nelegálneho tabaku. Bratislava, 25. apríl 2013. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) – Colníci za prvý polrok tohto roka zhabali falzifikáty značkových vecí za vyše 12 miliónov eur (presne 12 236 675,87 eur).

Tieto zadržané veci pochádzajú z dovozu, teda boli zachytené skôr, ako sa dostali na slovenský a tým aj európsky trh. Celkovo finančná správa pri importe zaistila 263 802 kusov výrobkov. Agentúru SITA o tom informovala hovorca finančnej správy Patrícia Macíková.

Najčastejšie zaisteným tovarom sú textilné výrobky, hračky, obuv, konfekčné doplnky a spotrebný tovar. „Pri dovoze zo zahraničia sa colníci najviac stretávajú so značkami Tommy Hilfiger, Louis Vuitton ale aj Apple či Burberry,“ uviedla Macíková.

Porušovanie práv duševného vlastníctva spôsobuje značné hospodárske škody a rastúci počet falšovaných výrobkov zároveň predstavuje hrozbu pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov. „Colné orgány EÚ majú kľúčovú úlohu pri zabraňovaní dovozu výrobkov, ktoré porušujú práva duševných vlastníkov, na svoje územie,“ poznamenala hovorkyňa.

Od roku 2009 stúplo celkové množstvo zaistených napodobenín, ktoré slovenskí colníci odhaľujú. Hlavným zdrojom výrobkov porušujúcich práva duševného vlastníctva podľa Macíkovej naďalej zostáva Čína, ktorá produkuje až 85 percent zo všetkých falšovaných produktov. Podľa odhadov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa predpokladá nárast hodnoty falšovaného a pirátskeho tovaru na 1,77 bilióna amerických dolárov ročne.

Colník pri zaistenom tovare kontaktuje majiteľa ochrannej známky. Ten má možnosť sa vyjadriť do 10 pracovných dní, či chce vo veci konať a akým spôsobom. Možnosti sú dve – buď dohodou, a teda tzv. „zjednodušeným postupom“, kedy sa tovar zlikviduje (na náklady majiteľa tovaru nakoľko porušil právo duševného vlastníctva). Alebo môže držiteľ ochrannej známky dať podnet na súd, ktorý potom rozhodne, či ide o falzifikáty a ako sa má ďalej postupovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Louis Vuitton