Cologna a Kowalczyková sú opäť kráľmi TdS

Dario Cologna
Švajčiarsky bežkár Dario Cologna, Val di Fiemme 8. januára 2012. Foto: SITA/AP

VAL DI FIEMME 9. januára (WEBNOVINY) – Švajčiar Dario Cologna a Poľka Justyna Kowalczyková si v nedeľu zopakovali svoje minuloročné triumfy na prestížnom seriáli pretekov Tour de Ski (TdS). Pre oboch to bolo už tretie prvenstvo, Kowalczyková všetky dosiahla bez prerušenia.

Cologna patril medzi TOP-favoritov deväťetapovej Tour. Prakticky až do poslednej etapy to bol predovšetkým jeho súboj s Nórom Petterom Northugom. To, že druhý nakoniec skončil Švéd Marcus Hellner, je viac-menej prekvapenie.

Švajčiar ukázal najväčšiu stabilitu výkonnosti. Northug vyhral dve etapy, Cologna „iba“ jednu, ale azda kľúčovú. V najdlhšom behu z Toblachu do Cortiny d´Ampezzo (32 km) zvíťazil s viac ako minútovým náskokom práve pred svojím najvážnejším konkurentom, a to sa ukázalo ako rozhodujúce. V prvých ôsmich etapách bol sedemkrát na pódiu pre medailistov, raz skončil piaty. Až v záverečnom behu, v ktorom si potreboval predovšetkým udržať líderskú pozíciu, zvoľnil a obsadil „až“ 16. miesto.

Northug v dvoch etapách triumfoval, v troch skončil druhý. Až v troch etapách však v porovnaní s Colognom „vybuchol“. Najskôr to bolo v 5. etape, kde skončil dvanásty, najväčšiu stratu potom chytil v spomenutom najdlhšom behu z Toblachu do Cortiny d´Ampezzo a v záverečnom behu do vrchu na zjazdovke Alpe Cermis vo Val di Fiemme prišiel do cieľa azda len silou svojej obrovskej vôle. Hneď po preťatí cieľovej fotobunky sa zrútil a z cieľového priestoru ho odnášali členovia jeho realizačného tímu.

Marcus Hellner vyťažil zo svojej skvelej taktiky. Sústredil sa najmä na dlhé etapy. Vedel, že v šprintoch nemá šancu výraznejšie sa presadiť. Famózne zvládol záverečný výbeh na Alpe Cermis. Nezľakol sa vyše 40-sekundového náskoku Northuga na štarte. Ten sa mu podarilo pomerne rýchlo zlikvidovať a v najstrmšej pasáži trate ho svojím nástupom doslova psychicky zdeptal.

„Je to vždy skvelé vyhrať takéto ťažké preteky. Chce to deväť špičkových výkonov. Mne sa to opäť podarilo,“ tešil sa v cieli Dario Cologna. „Druhé miesto je pre mňa ako víťazstvo. Mal som na Tour aj smolu, nevyhol som sa pádom. Som veľmi šťastný, že to takto pre mňa dopadlo,“ neskrýval svoje pocity radosti druhý v cieli Marcus Hellner. „Tour neumožňuje žiadne zaváhanie ani v jedinej etape. Je to skutočne veľmi náročné. Dario bol z nás najlepší, silný v každej etape,“ uzavrel mozaiku postrehov bronzový Petter Northug.

V kategórii žien to bol predovšetkým súboj víťaznej
Justyna Kowalczyková

Kowalczykovej s najlepšou športovkyňou uplynulého roka a doteraz suverénnou líderkou bojov o krištáľový glóbus Nórkou Marit Björgenovou. Obe vyhrali po štyri etapy, obe vo všetkých deviatich skončili na pódiu pre medailistky. Iba občas im dokázala zakontrovať ďalšia zo silného nórskeho tímu Therese Johaugová, práve ona nakoniec skončila tretia.

Kowalczyková ukázala obrovskú silu a vôľu najmä v záverečnej etape, v ktorej najskôr nechala Björgenovú zlikvidovať jej 11-sekundový náskok na štarte, ale potom ju v stúpaní na vrchol Alpe Cermis zlomila. „Bol to jeden z mojich najťažších behov v kariére. V cieli som sa udržala na nohách iba silou vôle a vďaka pevným paličkám. Posledný kilometer bol pre mňa utrpením. Bola som taká vyčerpaná, že v cieli som ani nevedela povedať, či ma teší triumf nad Marit,“ cituje poľská agentúra PAP trojnásobnú víťazku TdS.

„Justyna bola v záverečnej etape vynikajúca. Neostávalo mi nič iné, ako akceptovať, že za ňou nestačím. Pri jej nástupe v najstrmšej časti trate moja hlava vyslala rozkaz telu, aby zrýchlilo, ale nohy absolútne neposlúchali. Chcela som vyhrať, skončila som druhá. Verím však, že raz sa aj ja dočkám triumfu na Tour,“ pridala Marit Björgenová.

Obaja víťazi zinkasovali za svoje prvenstvo po 100 000 švajčiarskych frankov (vyše 82 000 eur). Spolu s prémiami za umiestnenia v jednotlivých etapách pribudlo Kowalczykovej na účet 140 970 CHF (cca 116 000 eur), Colognovi 125 930 CHF (cca 104 000 eur).

Slováci dieru do sveta neurobili, ale ani nesklamali. Martin Bajčičák sa dvakrát dostal do bodovanej tridsiatky, najmä jeho 14. miesto v záverečnej etape má svoju hodnotu. Konečná 40. priečka zaostala síce za jeho očakávaním, ale jeho vystúpenie rozhodne nebolo sklamaním. „Išiel som sem s tým, že chcem skončiť do tridsiatky. Záverečná etapa ukázala, že to nebol nereálny cieľ. Nazbieral som spolu dvadsaťjeden bodov. Nie je to celkom zlé, ale robil som si chuť na štyridsať – päťdesiat. Jednoducho som si veril viac,“ skomentoval svoj výsledok Martin Bajčičák.

Mimoriadne príjemne prekvapil 23-ročný Peter Mlynár, ktorý si v šprinte klasickou technikou v Oberstdorfe vybojoval za 18. miesto svojich prvých 13 bodov v prakticky iba začínajúcej sa kariére. Po 6. etape plánovane z pretekov odstúpil.

V kategórii žien nemalo Slovensko zastúpenie. Jediná bežkyňa na lyžiach, ktorá by bola reálne schopná TdS absolvovať, Alena Procházková, musela zo zdravotných dôvodov vrchol sezóny oželieť.

Vďaka konečným výsledkom sa zaujímavo vyvíja súboj o Svetový pohár. Kým Björgenová pred začiatkom TdS suverénne vládla celkovému poradiu, teraz má náskok už iba 102 bodov, čo zase vôbec nie je odstup, ktorý by sa nedal zlikvidovať. V kategórii mužov došlo po poslednej etape dokonca k výmene stráží. Northug musel odovzdať žlté číslo lídra Colognovi, ktorý však vedie pred ním iba o 93 bodov. To dáva bojom o krištáľovú guľu úplne nový rozmer. Do konca sezóny ostáva ešte sedemnásť možností bodovať. Najbližšie už počas nadchádzajúceho víkendu v šprinte voľnou technikou v talianskom Miláne.

Viac k osobe Alena ProcházkováDario ColognaJustyna KowalczykováMarit BjörgenováMartin BajčičákPeter MlynárPetter NorthugTherese Johaugová