Colorado a Washington ako prví v USA zlegalizujú marihuanu

Marihuana
Foto: SITA/AP

LOS ANGELES 7. novembra (WEBNOVINY) – Americké Colorado sa stane prvým štátom USA, kde zlegalizujú užívanie ale aj predaj marihuany.

V utorkovom referende o tom rozhodli miestni obyvatelia.

Legalizáciu tejto drogy na „rekreačné“ účely podporilo 53 percent voličov, proti bolo 47, vyplýva z odhadov denníka Denver Post po spočítaní polovice hlasov.

Medzi odporcov legislatívy patrí aj coloradsky guvernér John Hickenlooper, ten už ale napriek tomu avizoval, že vôľu voličov bude rešpektovať. „Bude to komplikovaný proces, ale sme odhodlaní v ňom pokračovať,“ prisľúbil.

Na federálnej úrovni je pritom používanie marihuany vo všetkých štátoch USA zakázané a nie je celkom jasné, do akej miery sa túto drogu podarí v Colorade dekriminalizovať. Za iniciatívou stojí mimovládna organizácia, ktorá chce marihuanu „regulovať“ rovnako ako alkohol. Išlo už o druhé podobné referendum v tomto juhozápadnom štáte USA – v roku 2006 sa obyvatelia vyslovili proti legalizácii marihuany.

Obrazom: Američania v utorok zažili supervolebný deň

Rovnaké všeľudové hlasovanie sa v utorok konalo aj v americkom štáte Washington. Miestne médiá už medzitým informovali, že bolo s najväčšou pravdepodobnosťou takisto ako v Colorade úspešné. Legalizácia marihuany, avšak len na medicínske účely, prešla aj v štáte Massachusetts. Naopak, voliči v Arkansase zmeny v tejto oblasti odmietli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom