Colorado pohltili lesné požiare, zničili stovky domov a vyhnali z domovov desaťtisíce ľudí (video)

Požiar, Colorado
V americkom štáte Colorado nastali mohutné lesné požiare. Foto: SITA/AP

Lesné požiare v americkom štáte Colorado zničili stovky domov a viedli k evakuácii desiatok tisíc ľudí. Rýchlo šíriaci sa oheň horí v okrese Boulder severne od Denveru a podľa úradov je pravdepodobné, že si vyžiada úmrtia a zranených. Guvernér Jared Polis vyhlásil výnimočný stav. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Oheň v regióne, ktorý zasiahlo historické sucho, šíri vietor s rýchlosťou 169 kilometrov za hodinu. Požiare, ktoré sú najničivejšie v modernej histórii Colorada, sa pritom vyskytujú viac v predmestských častiach štátu. Niektoré vznikli, keď vietor zhodil elektrické vedenie.

Zhruba 30-tisíc ľudí v mestách Louisville a Superior muselo vo štvrtok opustiť svoje domovy. Západne od Superior zhorelo 370 domov a 210 oheň zničil v jeho časti Staré mesto, uviedol šerif okresu Boulder Joe Pelle. Oheň pohltil aj nákupný komplex a hotel. Najmenej jeden záchranár a šesť ďalších ľudí podľa šerifa utrpelo zranenia.

Colorado bolo v uplynulých rokoch dejiskom extrémnych súch. Zmena klímy zvyšuje riziko horúceho, suchého počasia, pri ktorom je väčšie riziko vzniku lesných požiarov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jared Polis