Corgoň liga: Senica prehrala v B. Bystrici

Bez názvu
Zľava: Obranca Senice Peter Petrán a útočník Banskej Bystrice Martin Jakubko počas zápasu 30. kola slovenskej futbalovej Corgoň ligy medzi FK Dukla Banská Bystrica a FK Senica. Banská Bystrica, 11. máj 2011. Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Výsledky 30. kola Corgoň ligy.

Dukla Banská Bystrica – FK Senica 3:2 (1:0)

Góly: 6. Turňa, 56. Pečovský, 88. Slančík – 67. Smetana (z pok. kopu), 90.+ Poljovka (vlastný), ŽK: 19. Jakubko, 67. Kupčík – 32. Petrán, 41. T. Kóňa, 78. J. Gajdošík, 90.+ Hošek, rozhodovali: Trutz – Balko, Mókoš, 950 divákov

Banská Bystrica: Pindroch – Turňa, Poljovka, Kupčík, Hučko – Marek Hlinka (79. Prekop) – M. Pančík, Považanec (72. Slančík), Pečovský, Johancsik (86. Brašeň) – Jakubko

Senica: Bolek – Gorosito, R. Pillár, J. Gajdošík, Lukšík – T. Kóňa, Petrán, M. Ďurica (60. M. Poliaček) – Jaroslav Diviš, Piroska (56. V. Gajdoš) – Smetana (85. Hošek)

Banskobystričania boli v prvom polčase aktívni a výrazne zamestnávali senickú defenzívu. Prvá akcia v 6. min skončila hneď gólom, Johancsik unikol po ľavej strane, poslal loptu do pravého rohu šestnástky na voľného Turňu, ktorý pálil presne a dal si darček k svojim stredajším 25. narodeninám. O dve minúty neskôr mohlo byť už 2:0, ak by Jakubko hlavičkoval na päťke presnejšie a nie nad brvno. Hostia zo Záhoria sa nevedeli v útoku presadiť. Pohrozili iba dvakrát v 18. a v 36. min, keď Diviš z pravej strany prihrával Smetanovi. V prvom prípade kanonier Senice prekopol, v druhom hlavičkoval vedľa. Aktívnejšia bola Dukla, ale tiež sa nevedela dostať do vyloženej šance.

Seničania na začiatku druhého polčasu vybehli síce na Duklu, ale trvalo to len krátko. Následne pohrozili opäť domáci. Nebezpečná bola v 51. min Pečovského strela spoza šestnástky nad brvno a o štyri minúty neskôr po útočnom vypade Jakubka a prekonaní Boleka odvracal spred bránkovej čiary loptu Gajdošík. V 56. min to však domácim futbalistom vyšlo, keď Pančík poslal z pravej strany center na Johancsika, ten na ľavej strane našiel za šestnástkou voľného Pečovského, ktorý mieril nekompromisne pod brvno – 2:0. Seničania prestriedali a zvýšili aktivitu.

V 67. min fauloval Kupčík v pokutovom území Diviša a nariadenú penaltu premenil Smetana. Hostia sa však do vyložených šancí nedostávali, naopak hrozila Dukla. V 88. min Jakubko vypracoval dobrú pozíciu pre Slančíka, ktorý nie príliš vydarenou strelou prekonal Boleka a rozhodol o osude stretnutia. Na víťazstve Dukly nič nezmenil ani fakt, že trénera Grigu vykázal rozhodca Trutz na tribúnu a ani to, že v nadstavenom čase si po Gorositovom centri nešťastne zrazil loptu do vlastnej bránky Poljovka.

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): „Prvý polčas sme hrali aktívne, zodpovedne, disciplinovane a organizovane. V druhej časti hry to však bolo horšie. Za stavu 2:0 sme pustili súpera do zápasu, ale myslím si, že víťazstvo je zaslúžené. Škoda druhého inkasovaného gólu, ale som rád, že hráči boli dnes odmenení víťazstvom a za dobrý výkon sme si pripísali tri body.“

Stanislav Griga (tréner Senice): „Tento zápas sme si prehrali v prvom polčase, v ktorom sme boli veľmi pasívni, prehrávali sme súboje, boli sme všade neskoro. Súper vyhrával 1:0 úplne zaslúžene. Do zápasu sme sa dostali až za stavu 2:0, keď sme prestriedali a boli sme aktívnejší smerom dopredu. Myslím si však, že dnešný zápas vyhrala Banská Bystrica zaslúžene, pretože urobila viac pre víťazstvo.“

MŠK Žilina – 1. FC Tatran Prešov 2:1 (1:0)

Góly: 34. Pich, 90.+. S. Angelovič – 52. Ľ. Meszároš, ŽK: 74. Fótyik – 13. P. Petráš, 36. Belák, 48. Vršajevič, 68. P. Katona, rozhodovali: Kralovič – Mikulaj, Petríček, 1262 divákov

MŠK Žilina: Dúbravka – Mabouka, Ľ. Guldan, Šourek, Patrik Mráz – Gergel, Bello, Zošák (69. Fótyik), Pich – M. Ceesay (46. S. Angelovič), Lietava (83. Škvarka)

Tatran Prešov: J. Plánička – P. Petráš, Farbák, Čep (72. M. Vyskočil), Heidenreich – J. Papaj, M. Baran, Belák (84. Žůrek), Vršajevič – Mariano Bernardo (46. P. Katona), Ľ. Meszároš

Hostia pohrozili hneď na začiatku. V 2. min sa uvoľnil po pravej strane Papaj, dostal sa až do šestnástky, ale nepodarilo sa mu trafiť bránku. Potom sa hralo prevažne medzi šestnástkami. Ďalšiu akciu, ktorá skončila rovno gólom, videli diváci v 34. min. Lietava vystrelil asi zo 14 metrov na Pláničkovu bránku, odrazenú loptu potom trafil do odkrytej časti dobiehajúci Pich – 1:0. Hostia opäť pohrozili v 40. min. Baran strelou z ľavej strany natiahol domáceho brankára Dúbravku, ten sa však lopty nemusel dotknúť, lebo letela mimo.

Futbal

Po zmene strán si Prešovčania vypracovali prvú príležitosť v 52. min, Ľ. Meszároš prihral striedajúcemu Katonovi, ten vystrelil do priestoru bránky, ale Dúbravka nemal s týmto pokusom problémy. O minútu neskôr hostia vyrovnali. Po rohovom kope sa lopta dostala v šestnástke až k Ľ. Meszárošovi a ten ju posunul za chrbát žilinského brankára – 1:1. V posledných dvadsiatich minútach bola aktívnejšia Žilina, asi najväčšiu príležitosť mala v 75. min, keď po Mrázovom priamom kope hlavičkoval stopér Šourek do hornej žrde Pláničkovej bránky.

V závere domáci zatlačili Prešovčanov do ich šestnástky, rozhodnutie prišlo v prvej minúte nadstaveného času. Z pravej strany centroval Mabouka, najprv hlavičkoval Škvarka, ktorému to ešte nevyšlo, ale potom dôsledný S. Angelovič vystihol smer lopty a hlavou rozhodol o osude stretnutia.

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „S výsledkom som spokojný. Po ťažkom zápase vo finále Slovenského pohára v Banskej Bystrici som nečakal, že to bude ľahké, ale bojovali sme do poslednej minúty. Mali sme viac šancí a víťazstvo je zaslúžené. Náš výkon nebol ideálny, strácali sme veľa lôpt, ale takýto čas príde na každé mužstvo, chce to trpezlivosť.“

Ladislav Pecko (tréner Prešova): „Chceli sme využiť situáciu a únavu Žiliny, zavrieť to a nepúšťať domácich do šancí, aj sa nám to darilo. Celý zápas sme hrali to, čo sme chceli. Druhýkrát sme však dostali gól v nadstavenom čase. Bod by bol pre nás zlatý, ale to si musia uvedomiť hráči. Dnes to bola pre nás veľká škoda.“

FC Nitra – MFK Ružomberok 0:2 (0:0)

Góly: 62. a 69. Blažič, ŽK: 44. Kostelný (Ružomberok), rozhodovali: Matúš – Benko, Lieskovský, 750 divákov

Nitra: L. Hroššo – Igor Kotora (65. Boszorád), Harbuľák, M. Kolmokov, M. Áč – Martin Tóth – Ivančík (46. M. Gajdošík), Ľ. Kolár, R. Sloboda – Rák, M. Mikuš (72. Schulmeister)

Ružomberok: L. Hrdlička – Gallo, Kostelný, Sivčevič, Radič – Greššák (77. Bielák), Ivan Kotora (79. P. Pilár), Blažič (81. Š. Pekár), Ďubek – Hoferica, T. Chovanec

Pod Zoborom sa hral už tradične futbal medzi šestnástkami. Domáci aj hostia sa do gólových šancí takmer nedostávali. V 16. min Ďubek centroval na Ivana Kotoru, ale ten z voleja namieril len do Martina Tótha. V 21. min Kolár potiahol loptu po krídle, centrom našiel Mikuša, no jeho hlavička neskončila v bránke Hrdličku. Po polhodine hry Sloboda prudko vystrelil z 25 m, Hrdlička bol však pozorný.

Neskôr Rák zahrával priamy kop, no namieril len nad bránku hostí. V 40. min Áč poslal Ráka do výbornej šance, avšak domáci kapitán Hrdličku neprekonal. V 45. min sklepol Mikuš loptu Rákovi, ten však loptu netrafil ideálne. Na opačnej strane to ešte skúšal z hranice šestnástky Chovanec, minul však Hroššovu svätyňu.

Po zmene strán začali aktívnejšie hostia. V 55. min napriahol Tóth, ale jeho delovka cieľ nezasiahla. V tej istej minúte zakončoval Ďubekovu prihrávku Chovanec veľmi nepresne. Neujala sa ani Slobodova strela z 25 m v 57. min. O tri minúty neskôr Ďubek mieril k vzdialenejšej žrdi, ale Hrošša neprekonal. V 62. min dostal Blažič prihrávku z vlastnej polovice a brankár Nitry, ktorý proti nemu vybehol, bol bezradný – 0:1.

O chvíľu sa Hoferica ocitol pred nitrianskou bránkou, ale nedokázal sa presadiť. Druhý gól hostí pridal opäť Blažič, keď po rohovom kope v 69. min strelou po zemi nedal Hroššovi šancu. V 75. min Schulmeister vysunul Gajdošíka, ten bol však v koncovke nedôrazný. Ten istý hráč mohol zmeniť skóre v 87. min, ale Kostelný jeho strelu zblokoval. V nadstavenom čase mohol pridať tretí gól kapitán hostí Ďubek, no Harbuľák zachránil dvoma ´brankárskymi´ zákrokmi.

Cyril Stachura (tréner Nitry): „So súperovou taktikou sme počítali. Vedeli sme, že má dobré štandardky a rýchle brejky. Vypracovali sme si šance, ale realizácia bola neúspešná aj vďaka brankárovi, ktorý mužstvo súpera podržal.“

Ladislav Jurkemik (tréner Ružomberka): „Pripravovali sme sa na ambiciózneho súpera. Prvý polčas bol na šance vyrovnaný. V druhom začal súper agresívnejšie, no my sme z protiútokov strelili dva góly. Tieto body nás udržia v Corgoň lige a chlapcom za výkon ďakujem.“

Bez názvu

MFK Košice – MFK Dubnica 1:1 (0:0)

Góly: 90.+ Juhar (z pok. kopu) – 73. Augustíni, ŽK: 44. Polách, 75. K. Kuzma – 77. J. Zápotoka, 90. Trousil, rozhodovali: Vlk – Slyško, Bobko, 870 divákov

Košice: Tofiloski – R. Cicman (82. Isola), I. Djokovič, T. Dobias, Čonka – K. Kuzma (77. Diaby), Šinglár – Juhar, U. Matič (79. Karaš), Viazanko – Škutka

Dubnica: P. Kováč – Ižvolt, Trousil, Nosek, Beňo – J. Vavrík – Polách, Bruško (57. J. Zápotoka), Augustíni – Porázik (51. Gorelka), M. Kuzma

Súboj posledných dvoch tímov tabuľky bol až príliš pretaktizovaný v úvodnej polhodine. Diváci sa prakticky nemali na čo pozerať a zaujali len nepresné pokusy domáceho Kuzmu a Djokoviča. Až po polhodine hry po Bruškovom centri Djokovič tečoval loptu tesne vedľa vlastnej brány. Dubničania ožili a mali ďalšie dve možnosti, no hlavičky M. Kuzmu a Trousila chytil Tofiloski. Košičania počas celého prvého polčasu ani raz nevystrelili do priestoru brány.

Aj po prestávke pokračoval marazmus. Dlho sa na ihrisku nedialo nič až v 69. min Ižvoltova delovka vystrašila Tofiloského. O minútu neskôr Škutka vybojoval loptu, išiel sám na Kováča, ale nastrelil iba jeho nohy.

V 73. min po Kuzmovej prihrávke Augustíni šokoval Čermeľ, keď otvoril skóre stretnutia. Domácich tento moment prebral, zatlačili Dubnicu na jej polovicu a dobiedzali na Kováčovu bránku. Diabyho prudká strela ešte išla mimo, no v 86. min vyslal prvú strelu na Kováčovu bránku domáci Viazanko, ktorú gólman ju vyrazil na roh. Rozhodnutie nakoniec padlo v poslednej minúte. Hosťujúci Trousil zahral v šestnástke rukou a nariadený pokutový kop Juhar s prehľadom premenil – 1:1.

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): „Bol to ťažký zápas pre obe mužstvá. Aj preto bola hra dosť pretaktizovaná. My sme sa chceli dostávať do protiútokov, čo sa nám aj darilo, ale v koncovke sme neuspeli. Súhlasím s tým, že podľa priebehu stretnutia je remíza zaslúžená. Som rád, že moji hráči ukázali odhodlanie a odvrátili prehru.“

Peter Gergely (tréner Dubnice): „V stretnutí išlo o veľa, preto v ňom bolo dosť nervozity. Chceli sme dokázať, že nie sme najslabší. Neustriehli sme však záver zápasu, keď sme dostali gól z jedenástky. Podľa priebehu zápasu je remíza zaslúžená, ale mali sme vedenie udržať.“

FC ViOn Zlaté Moravce – FK DAC 1904 Dunajská Streda 3:0 (1:0)

Góly: 66. a 74. Pavelka, 33. Pavol Majerník, ŽK: 45. M. Kuciak, 61. A. Candrák, 76. Chren – 72. Halimi, 76. Helísek, 84. Boya, rozhodovali: Pavlík – Vorel, Sluk, 1248 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – A. Candrák, Janečka, Pavol Majerník, Chren – Orávik, M. Babic, Kuračka (78. Žilák), M. Hruška – Brčák (58. Tomášek), Pavelka (80. Ondrejka)

Dunajská Streda: J. Novota – I. Obert, Struhár (90. Z. Németh), Hílek, R. Konečný (61. Halimi) – Helísek, Lénárth, Boya, Matůš – M. Tomčák, N´Kendo (46. M. Filo ml.)

Od úvodu sa obaja súperi snažili o ofenzívny futbal. Už v 3. min „horelo“ v pokutovom území hostí. Najskôr Hruškovu strelu Novota vyrazil, následne Pavelka napálil z 8 m loptu do brvna a Hruškovu dorážku obrana DAC odvrátila na roh. Následne Hruškov roh našiel Babica, ale ten ani na dvakrát nedokázal prekonať Novotu. Hostia odpovedali v 6. min, Helískova prudká strela však trafila iba Chrena. Peknú akciu Brčáka s Pavelkom v 12. min zakončil technickou strelou Babic. Z protiútoku sa v dobrej pozícii ocitol Tomčák, jeho strelu odvrátil Chren do autu. V 33. min Orávikov prudký center poslal v tiesni Hílek mimo Novotovej bránky.

Orávik rozohral rohový kop, na vzdialenejšej žrdi našiel Majerníka, ktorý strelou z voleja prekonal gólmana DAC – 1:0. V závere prvého dejstva Orávik naservíroval gólovú prihrávku Brčákovi, toho v poslednej chvíli Novota vychytal.

Po zmene strán sa domáci snažili poistiť svoje vedenie. V 52. min rozohrali akciu Candrák s Orávikom, na jej konci bol Brčák, no jeho hlavičke chýbali centimetre. Po hodine hry skúšal šťastie Tomášek, Novota jeho strelu kryl. Prišla 66. min, v ktorej agilný Hruška našiel v pokutovom území Pavelku a ten v páde zvýšil na 2:0. Skóre sa menilo v 74. min. Babic kolmou prihrávkou vysunul Pavelku, ktorý sa zoči-voči Novotovi presadil po druhýkrát v stretnutí. V záverečnej štvrťhodine sa viac „žltilo“, ako hralo. V 82. min napriahol spoza šestnástky Orávik, ale dunajskostredský brankár si s jeho strelou poradil. O prevahe domácich svedčí aj pomer striel.

Juraj Jarábek (tréner Zl. Moraviec): „Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre. Mali sme dve čisté šance už do 4. min. Musím pochváliť hráčov za dnešný výkon. Som veľmi spokojný s hrou aj výsledkom. Závidím Dunajskostredčanom fanúšikov, ktorí povzbudzovali aj za nepriaznivého stavu.“

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): „Čo sme si pred zápasom v kabíne povedali, to tam aj zostalo. Domáci vyhrali úplne zaslúžene. Mrzí ma ´vykartičkovanie´ Halimiho a Boyu a zranenie Struhára, pretože opäť budeme mať problémy so zložením mužstva na sobotu.“