Cosby čelí ďalšej žalobe, mal porušiť dohodu o mlčanlivosti

Televízny otecko Bill Cosby oslavuje 75. rokov
Komediálny herec Bill Cosby. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Kanaďanka Andrea Constand zažalovala amerického herca Billa Cosbyho za porušenie dohody o mlčanlivosti.

Spolu s jeho tímom ho tiež obvinila z manipulácie médií prostredníctvom rozhovorov a vyjadrení, pričom uviedla, že sa snažia prekrútiť početné obvinenia zo sexuálneho obťažovania. „Cosbyho správanie spôsobilo navrhovateľke nechcenú a ubíjajúcu pozornosť médií, čo jej veľmi uškodilo,“ uviedli zástupcovia Constand.

V pondelok sa totiž dostali na verejnosť informácie, že sa herec v roku 2005 priznal k zadováženiu sedatív s úmyslom podať ich ženám, s ktorými si chcel užiť sex. Sedemdesiatsedemročného komika vtedy obvinila zo sexuálneho obťažovania spomínaná bývalá zamestnankyňa Temple University Andrea Constand. Cosby pod prísahou uviedol, že jej a tiež niekoľkým ďalším ľuďom podal sedatíva. Predstaviteľa Cliffa Huxtabla zo sitkomu Show Billa Cosbyho (1984 – 1992) vtedy neobžalovali a v roku 2006 obvinenie uzavreli mimosúdnou dohodou.

Constand v stredu požiadala súd, aby zverejnil celú hercovu výpoveď. Uviedla totiž, že v tom čase ho obvinilo z obťažovania 13 žien a pri výpovedi sa ho pýtali na všetky. Podľa Constand majú ženy právo vedieť, ako sa herec vyjadril k ich obvineniam.

Bill Cosby

v súčasnosti čelí viac než 40 obvineniam zo sexuálneho zneužitia, pričom päť z jeho údajných obetí ho aj zažalovalo. Ako prvá tak spravila Judy Huth, ktorú vraj herec obťažoval v roku 1974, keď mala 15 rokov. Prokuratúra Cosbyho v tomto prípade neobvinila, pretože prípad sa stal príliš dávno, čím prekročil premlčaciu lehotu pre zločin aj priestupok.

Huth však aj tak naňho podala žalobu za sexuálne obťažovanie, pričom uviedla, že incident, na ktorý si spomenula pred troma rokmi, jej spôsobil úzkosť a značné životné problémy. Žena taktiež chce, aby o hercovej vine či nevine rozhodla porota a požaduje bližšie nešpecifikované odškodné. Zvyšné štyri ženy podali žalobu za urážku na cti, pretože ich Cosby prostredníctvom verejných vyhlásení označil za klamárky. Herec požiadal o zamietnutie týchto žalôb.

William Henry Cosby Jr.

účinkoval okrem sitkomu Show Billa Cosbyho aj v seriáli I Spy (1965 – 1968), v prvých dvoch sezónach projektu The Electric Company (1971 – 1977), v Cosbyho prípadoch (1994 – 1995), sitkome Cosby (1996 – 2000) či v snímke Otec je duch (1990). Venuje sa aj hudbe, na konte má albumy ako napríklad Silver Throat: Bill Cosby Sings (1967), At Last Bill Cosby Really Sings (1974) či Bill Cosby Presents The Cosnarati: State Of Emergency (2009).

Informácie pochádzajú z webstránky www.thewrap.com, agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bill Cosby