Cosbyho žaluje za úražku na cti žena, ktorú mal zneužiť

Bill Cosby
Komediálny herec Bill Cosby čelí v súčasnosti viacerým obvineniam zo sexuálneho zneužívania, pre ktoré sa už v minulosti postavil aj pred súd. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Americký herec Bill Cosby čelí žalobe za urážku na cti, ktorú naňho podala v stredu v Massachusetts istá Tamara Green. Šesťdesiatšesťročná bývalá právnička je jednou zo žien, ktoré obvinili 77-ročného komika zo sexuálneho zneužívania.

Green podala žalobu po tom, ako hercovi zástupcovia údajne očiernili jej meno vo vyjadreniach pre americký denník The Washington Post a týždenník Newsweek, a zároveň sa tak dopustili „verejného opovrhovania“ či „výsmechu“. Žena tvrdí, že Cosbyho zástupcovia ju označili za klamárku, keď vyhlásila, že ju herec v rokoch 1969 a 1970 sexuálne napadol po tom, ako jej dal drogy. Žena, ktorá o údajnom incidente po prvý raz prehovorila už v roku 2005, žiada bližšie nešpecifikované odškodné. Ako uviedol jej právnik Joseph Cammarata, Green podala žalobu aby „očistila svoje dobré meno“. „Je to tá najdôležitejšia vec, ktorú máme,“ dodal.

Video: Show Billa Cosbyho

https://www.youtube.com/watch?v=qU33qnMRU0E

Predstaviteľ Cliffa Huxtabla zo sitkomu Show Billa Cosbyho (1984 – 1992) čelí v súčasnosti viacerým obvineniam zo sexuálneho zneužívania, pre ktoré sa už v minulosti postavil aj pred súd. Ten však v roku 2006 uzavrel prípad s tým, že ide o tvrdenia proti tvrdeniu. O celej záležitosti sa na verejnosti začalo opäť diskutovať po tom, ako komik Hannibal Buress označil v októbri Cosbyho za násilníka. Následne sa prihlásilo viacero žien, ktoré tvrdia, že ich herec zneužíval. Jednou z nich je aj Judy Huth, ktorú údajne Cosby obťažoval v roku 1974, keď mala 15 rokov. Tá na komika podala žalobu a žiada proces s porotou a bližšie nešpecifikované odškodné. Polícia následne začala prípad vyšetrovať.

V súvislosti s touto kauzou sa americké televízne spoločnosti rozhodli zrušiť alebo odložiť viaceré hercove projekty. Spoločnosť Netflix odložila plánovanú šou Bill Cosby 77, ktorú nakrútili v júli pri príležitosti hercových 77. narodenín a na svojej webstránke ju mala sprístupniť 28. novembra. Televízia NBC zas zrušila pripravovaný projekt s Cosbym, pričom oficiálny dôvod neuviedla. Cosby tiež nedávno odstúpil zo správnej rady Temple University vo Philadelphii, kde pôsobil 32 rokov. Vojenské námorníctvo Spojených štátov mu zas odobralo čestný dôstojnícky titul a neznámy vandal poškodil hercovu hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy, na ktorú fixkou napísal „násilník“. Predstavitelia Hollywood Chamber of Commerce, ktorí chodník spravujú, incident nahlásili na polícii a následne nechali hviezdu očistiť.

William Henry Cosby Jr.

okrem spomínaného sitkomu Show Billa Cosbyho účinkoval aj v seriáli I Spy (1965 – 1968), v prvých dvoch sezónach projektu The Electric Company (1971 – 1977), v Cosbyho prípadoch (1994 – 1995), sitkome Cosby (1996 – 2000) či v snímke Otec je duch (1990). Cosby sa venuje aj hudbe, na konte má albumy ako napríklad Silver Throat: Bill Cosby Sings (1967), At Last Bill Cosby Really Sings (1974) či Bill Cosby Presents the Cosnarati: State of Emergency (2009).

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters, webstránky www.people.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bill Cosby