COVID automat a opatrenia sa na Dušičky nesprísnia, ale konzílium odborníkov má pre ľudí päť rád

DOPRAVA: Opatrenia proti šíreniu vírusu vo vlakoch
Cestujúca vo vlaku s rúškom na ústach ako opatrenie v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku, na Hlavnej stanici v Bratislave. Bratislava, 13. marec 2020. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.
  • aktualizované 21. októbra 15:59

Protipandemické opatrenia sa na sviatky sprísňovať nebudú. Jednotlivé okresy Slovenska sa budú naďalej riadiť podľa aktuálneho nastavenia COVID automatu.

Cestovanie dôkladne zvážte

Informovala o tom hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová v rámci tlačovej besedy po rokovaní konzília odborníkov.

Viac o téme: Koronavírus

Konzílium však prosí ľudí, aby cestovanie na sviatok Všetkých svätých dobre zvážili, a to najmä v bordových a čiernych okresoch.

Päť rád odborníkov na Dušičky

Odborníci majú obyvateľov Slovenska aj päť rád, ktorými by sa mali v záujme ochrany pred nakazením sa koronavírusovou infekciou mali riadiť. Prvá rada znie, aby si ľudia počas predĺženého víkendu našli čas na pobyt v prírode a zostávali iba v kruhu najbližšej rodiny.

Odborníci ďalej odporúčajú cestovať do čierneho a bordového okresu len v nevyhnutných prípadoch. V prípade, že niekto cestovať musí, mal by preferovať individuálnu dopravu a dodržiavať základné preventívne opatrenia R-O-R. Konkrétne sa tým myslí nosenie rúška alebo respirátora, zachovanie odstupu od ľudí mimo blízkych a dodržiavať hygienu rúk.

Konzílium ďalej radí, aby sa stretnutia so širšou rodinou či priateľmi odložili na obdobie s priaznivejšou epidemiologickou situáciou. Zvlášť rizikové sú stretnutia s osobami, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia COVID-19, a to najmä ak nie sú zaočkované. Myslia sa tým starší ľudia, ľudia s chronickými ochoreniami a ľudia s oslabenou imunitou.

Piata a posledná rada sa týka miest s vysokou koncentráciou ľudí, ktorým by sme sa mali vyhýbať. Ide najmä o nákupné centrá, prostriedky hromadnej dopravy, hromadné podujatia a stretnutia vrátane návštevy hrobov počas soboty a nedele, kde sa z dôvodu očakávaného náporu zvyšuje riziko nakazenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena Prokopová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR