COVID automat opäť prefarbil okresy. Zorientujte sa, aké opatrenia v nich platia

Koronavírus, respirátor, stará žena
Foto: ilustračné, Getty images.

Od pondelka 3. mája sa na Slovensku okresy sfarbia bordovou, červenou a ružovou. Na základe toho sa podľa platného COVID automatu menia aj niektoré opatrenia, ktoré je nutné dodržiavať na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19.

Zákaz vychádzania

Časy zákazu vychádzania sú odlišné podľa okresov. V červených a ružových okresoch bude platiť len večerný zákaz vychádzania po 21:00 do 1. hodiny nasledujúceho dňa.

V bordových okrem zákazu po 21:00 platí, že mimo domu ľudia nesmú od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Výnimkou je cesta z alebo do práce či do zdravotníckeho zariadenia, venčenie psa či mačky do jedného kilometra od bydliska.

Testovanie

V bordových okresoch je na pracovisku a v prevádzkach stále potrebný test nie starší ako sedem dní. Na školách sa ruší testovanie.

V ružových a červených okresoch nie je potrebný test v prevádzkach, školách a ani na pracoviskách. Výnimkou sú časy od 21.00 do 1.00, kedy je v červenom okrese potrebný test nie starší ako 14 dní, v ružovom 21 dní. V tomto čase sa možno preukázať aj iným dokladom o výnimke.

Testy nepotrebujú tí, ktorí sú aspoň 14 dní po zaočkovaní druhou dávkou vakcíny od Pfizer-BioNTech a Moderna, aspoň štyri týždne po prvej dávke vakcíny od AstraZeneca alebo najviac 180 dní od prekonania COVID-19.

Prekrytie dýchacích ciest

Naďalej platí, že vo všetkých interiéroch okrem domácností je pre dospelých povinný respirátor. Deti môžu mať rúško. To postačí aj v exteriéri. Ak sú však iní ľudia vzdialení aspoň na päť metrov, človek nemusí mať dýchacie cesty prekryté vôbec.

V základných a stredných školách budú môcť od pondelka žiaci a učitelia nosiť v interiéri len rúško. Ďalej platí, že deti mladšie ako šesť rokov a deti v škôlkach ho nemusia mať vôbec. Hygienici ich nosenie však dôrazne odporúčajú.

Obchody, reštaurácie

Obchody a nákupné centrá budú otvorené vo všetkých okresoch. Stále však platí obmedzenie čo do počtu nakupujúcich, povolená je jedna osoba na 15 metrov štvorcových.

Od 9. mája sa zrušia vyhradené hodiny pre seniorov, ťažko zdravotne postihnutých a ich sprievod.

Bordové okresy

Ilava
Kysucké Nové Mesto
Lučenec
Martin
Myjava
Poltár
Považská Bystrica
Trenčín
Turčianske Teplice
Tvrdošín

Otvorené budú naďalej len terasy reštaurácií bez ohľadu na okres. Medzi stolmi musí byť odstup dva metre. Rúško alebo respirátor si možno dať z tváre len na čas nevyhnutný na konzumáciu jedál a nápojov.

Tie možno konzumovať iba posediačky a príbor nesmie byť voľne dostupný na stoloch, obsluha ho musí priniesť k jedlu zabalený do papierového obrúska.

Šport

Fitness centrá budú bez ohľadu na okres otvorené. Dostupné budú mať šatne aj sprchy, no musia byť pravidelné vetrané a dezinfikované. Pri cvičení nemusia byť prekryté dýchacie cesty. V posilňovni môže byť jeden človek na 15 metrov štvorcových.

Najvyššie profesionálne súťaže v hokeji, futbale, basketbale, volejbale a hádzanej sú povolené. Môžu sa ich zúčastniť aj diváci, najviac však tisíc v interiéri a dvetisíc v exteriéri. Povinný je test a respirátor.

Otvárajú sa interiérové a exteriérové športoviská aj bazény a plavárne (maximálne pre šesť osôb). Vo všetkých okresoch je od 21. hodiny individuálny šport aj pobyt v prírode zakázaný. Povolená je návšteva prírody aj v inom okrese bez potreby testu.

Červené okresy

Bánovce nad Bebravou
Banská Bystrica
Banská Štiavnica
Bardejov
Bratislava I. – V.
Brezno
Bytča
Čadca
Detva
Dolný Kubín
Galanta
Gelnica
Hlohovec
Humenné
Kežmarok
Košice I. – IV.
Košice-okolie
Krupina
Levice
Levoča
Liptovský Mikuláš
Malacky
Medzilaborce
Michalovce
Námestovo
Nové Mesto nad Váhom
Partizánske
Pezinok
Piešťany
Poprad
Prešov
Prievidza
Púchov
Revúca
Rimavská Sobota
Rožňava
Ružomberok
Sabinov
Šaľa
Senec
Senica
Snina
Spišská Nová Ves
Stará Ľubovňa
Svidník
Trebišov
Trnava
Veľký Krtíš
Vranov nad Topľou
Žarnovica
Žiar nad Hronom
Žilina
Zvolen

Kultúrne akcie

Podujatia musí naďalej vopred schváliť Úrad verejného zdravotníctva SR. Zakázané sú tiež stále oslavy, svadby a kary. Povolené sú len obrady, pričom najviac sa ich môže zúčastniť šesť ľudí.

Otvoria sa divadlá a povolené sú aj koncerty, no kiná zostávajú zatvorené. Na kultúrnych akciách je povolená len polovica kapacity, maximálne 200 ľudí v exteriéri a 150 v interiéri. Obecenstvo musí sedieť a musia mať testy.

Otvorené budú múzeá, galérie, knižnice aj zoo. Povolené sú individuálne prehliadky s kapacitou jeden návštevník na 15 metrov štvorcových plochy.

Bohoslužby

Pri návšteve kostolov sa nevyžaduje preukázanie negatívnym testom na COVID-19. Na bohoslužbe môže byť maximálne jeden človek na 15 metrov štvorcových. Ak má kostol menej ako 90 štvorcových metrov, môže sa tu nachádzať najviac šesť ľudí.

Ružové okresy

Dunajská Streda
Komárno
Nitra
Nové Zámky
Skalica
Sobrance
Stropkov
Topoľčany
Zlaté Moravce

Väznice, nemocnice, domovy seniorov

Od pondelka sú možné návštevy vo väzniciach. Čo sa týka návštev príbuzných v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb, tam sa pravidlá nemenia. Dovolené sú len so súhlasom ošetrujúceho lekára a s negatívnym testom nie starším ako 24 hodín.

Dovolenky

Od pondelka sa môžu otvoriť hotely a penzióny, potrebné je sa ubytovať do 21:00 a tiež tu dodržiavať nočný zákaz vychádzania. V izbe môžu byť ubytovaní iba ľudia z jednej domácnosti alebo dve dospelé osoby. Izby musia mať vlastné sociálne zariadenie.

Pri nástupe na ubytovanie sa musia hostia starší ako 10 rokov preukázať negatívnym testom nie starším ako 72 hodín. Zamestnanci hotelov a penziónov sa musia tiež pravidelne testovať.

Wellness centrá, aquaparky a kúpele budú naďalej zatvorené. Do kúpeľov môžu ísť iba ľudia zo zdravotných dôvodov a potvrdením od lekára.

Cesta do zahraničia za účelom rekreácie je stále zakázaná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR