COVID pas bol vnímaný ako strašiak či nástroj totality, teraz je podľa Klusa symbolom otvorenej a bezpečnejšej Európy

Únia schválila digitálny COVID preukaz.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

COVID pas je funkčným symbolom výrazne viac otvorenej a bezpečnej Európy. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). Upresnil, že členské štáty Európskej únie (EÚ) vydali už vyše pol miliardy COVID pasov.

Strašiak a nástroj totality EÚ

Klus poukázal, že pasy boli spočiatku vnímané ako strašiak či nástroj totality EÚ. Tieto obavy sa podľa neho ukázali ako zbytočné, keďže pas sa stal kľúčovým prvkom spoločnej reakcie EÚ na pandémiu COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

„Preukaz, ktorý obsahuje údaje o očkovaní, vykonaní testu či prekonaní tohto ochorenia, výrazne uľahčuje občanom bezpečnejšie cestovanie v čase pandémie a súčasne tak podporuje ťažko zasiahnuté odvetvie cestovného ruchu,“ vyhlásil štátny tajomník.

Prieskum Eurobarometra

Do systému vzájomného uznávania podobných dokladov sa už zapojilo 43 krajín na štyroch kontinentoch, z toho 27 je členských štátov EÚ, tri krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), Švajčiarsko a ďalších 12 krajín.

Európsku komisiu zároveň oslovilo celkovo 60 tretích krajín, ktoré majú záujem pripojiť sa do systému EÚ. S takmer polovicou aktuálne prebiehajú technické diskusie,“ zdôraznil Klus.

Štátny tajomník rezortu diplomacie pripomenul aj prieskum Eurobarometra, podľa ktorého sa približne dve tretiny (65 percent) respondentov vyjadrilo, že COVID pas EÚ je najbezpečnejším prostriedkom na voľné cestovanie po Európe počas pandémie.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Martin Klus