Covid automat by sa mal spustiť čiernou fázou. Čo to znamená a ako sa budú opatrenia následne uvoľňovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
PREMIÉR: Priebežné výsledky testovania na COVID 19
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie o priebežných výsledkoch celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, ktoré prebiehalo od 18. - 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 26. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Na Slovensku bude od 8. februára platiť tzv. covidový automat. Potvrdil to premiér Igor Matovič (OĽaNO) v nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

V pondelok minister zdravotníctvaMarek Krajčí (OĽaNO) spresnil, že by sa mal spustiť v najprísnejšej, čiernej fáze, ktorá by platila pre celú krajinu. Zároveň by sa mohol sprísniť zákaz vychádzania po vzore Grécka, pričom na povolenie porušiť ho by bolo potrebné SMS potvdenie od štátu.

Automat áno, testovanie nie

Covidový automat vytvára v koalícii napätie napriek tomu, že bol vládou schválený už v decembri 2020. Dôvodom je obava z „nekonečnej série celoplošných testovaní“, ktorú vyjadrila vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Proti ďalšiemu celoplošnému testovaniu sú však aj koaličné strany Sme rodina a Sloboda a Solidarita. Obe presadzujú názor, že testovať by sa malo už len v najviac postihnutých regiónoch.

Je teda otázne, či nakoniec 8. januára bude covid automat spustený v podobe, v akej bol schválený. Zmeny by mohli nastať aj po utorkových rokovaniach pandemickej komisie.

Napriek nejasnostiam ohľadom frekvencie a rozsahu testovania však nateraz platí, že by sa mal COVID automat spustiť 8. februára pre celú krajinu. „V koalícii máme dve dohody. Prvou je, že sa budeme riadiť COVID automatom a druhá, že bude platiť od 8. februára,“ povedal premiér.

Rozhodovať bude počet pacientov v nemocniciach

Covid automat rozlišuje sedem stupňov pandémie, ktoré by sa mali uplatňovať podľa troch hlavných ukazovateľov. Prvým je priemerný počet prípadov za 7 dní, druhým nárast počtu hospitalizovaných pacientov v nemocniciach a tretím efektívne reprodukčné číslo.

Vyhodnocovanie týchto parametrov by malo zabezpečiť predvídateľnosť opatrení tak, aby občania vedeli, aké obmedzenia alebo naopak uvoľnenia ich najbližšie týždne čakajú.

COVID 19: Odberné miesto v Žiline
Odberné miesto na Základnej škole Námestie mladosti v Žiline, kde pomáhali počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 poľskí lekári a zdravotníci. Foto: SITA/ŽSK.

K prechodu medzi fázami automatu by malo dôjsť pri splnení dvoch z troch ukazovateľov automatu na celonárodnej úrovni.

Uvoľnenie nastane, ak sa zlepší ukazovateľ počtu hospitalizovaných pacientov v nemocniciach a aspoň jeden z ďalších dvoch indikátorov. V praxi nastane po uplynutí 10 dní od prvotného zaznamenania zlepšenia.

Ako povedal na pondelkovej tlačovej konferencii Krajčí, spustenie automatu 8. januára by malo začať priamo v tej najhoršej, teda v čiernej fáze.

Ako to bude vyzerať

V praxi by to znamenalo, že na pracovisko by mohli chodiť iba zamestnanci kritickej infraštruktúry a firiem, ktorým by to dovolilo špeciálne usmernenie.

Pre deti týchto zamestnancov by boli otvorené škôlky a prvý stupeň základnej školy. Inak by vyučovanie prebiehalo tak ako doteraz, dištančne a škôlky by boli zatvorené.

Ubytovacie zariadenia budú môcť ponúkať svoje služby tiež iba pre kritickú infraštruktúru alebo pre účely karantény.

Povinné prekrytie nosa a úst rúškom, respirátorom alebo šatkou ostáva v platnosti podobne ako jeho platné výnimky. Tie oslobodzujú napríklad deti do šesť rokov alebo osoby so závažnými poruchami autistického spektra.

Zmeniť by sa nemal ani zákaz vychádzania či hromadných podujatí. Situácia sa však zhorší pre profesionálnych športovcov, ktorí doteraz mohli súťažiť bez prítomnosti divákov. V čiernej fáze bude ich aktivita úplne zakázaná.

Obmedzenia a výnimky

Rekreační športovci sa budú riadiť pravidlami Ministerstva školstva, vedy a športu SR. Kým však vstúpia do platnosti, platí, že tieto aktivity môžu vykonávať skupiny o veľkosti maximálne šesť osôb.

Bez zmeny zostane zoznam doteraz otvorených esenciálnych predajní a služieb. Bude teda možné navštíviť potraviny, banku, autoservis či notára alebo si natankovať. Na predajni však stále nesmie byť viac zákazníkov ako jeden na 15 metrov štvorcových.

Kúpele, kúpaliská, knižnice, múzeá, galérie, lyžiarske strediská či fitness centrá budú zatvorené. V platnosti ostáva aj zákaz spoločenských akcií, teda svadieb, osláv alebo karov. Samotných obradov sobáša, krstu alebo pohrebu sa môže zúčastniť maximálne šesť osôb.

Dovolená bude aj taxislužba, ale s maximom dvoch klientov vo vozidle, pričom pre všetkých bude povinné nosenie rúšok. Taxikári budú tiež musieť zabezpečiť pravidelné vetranie vozidla a dezinfikovať ho po každom klientovi.

Reštaurácie budú môcť, tak ako doteraz, vydávať jedlo cez okienko alebo robiť donášku.

S testom a bez testu

V nemocniciach a zariadeniach sociálnej starostlivosti bude platiť zákaz návštev. Výnimku môže dovoliť primár alebo ošetrujúci lekár, ale iba s negatívnym testom, nie starším ako 24 hodín. Takýto test musia mať aj návštevy vo väzniciach.

Automat však okrem týchto dvoch spomínaných prípadov neuvádza vo všeobecnosti povinnosť preukazovania sa negatívnym testom v čiernej fáze, ktorá označuje štvrtý stupeň varovania.

COVID 19: Plošné testovanie v okrese Nitra
Pacienti musia aktuálne po potvrdenie o prekonaní koronavírusu navštíviť svojho lekára. Foto: SITA/Martin Havran.

Negatívne testy sa budú od občanov vyžadovať práve pri prvom až treťom stupni covid automatu, pričom dĺžka ich platnosti sa bude skracovať podľa zhoršujúcej sa situácie.

V praxi to bude znamenať, že pri prvom stupni (okrese označené svetlou červenou farbou) varovania budú ľudia v daných okresoch potrebovať test platný 21 dní, pri druhom (okresy označené červenou) 14 dní a pri treťom (okresy označené tmavo červenou) 7 dní.

Aby sa však situácia zlepšila a krajina by sa mohla posunúť do lepšej fázy, musela by byť splnená základná podmienka poklesu hospitalizovaných pacientov pod 2 500 osôb. K 1. februáru však nemocnice evidujú až 3 653 hospitalizovaných.

Čo prinesie uvoľňovanie – tretí stupeň varovania

Prechod do tretieho stupňa varovania by občanom priniesol zrušenie zákazu vychádzania a možnosť cestovať mimo okresu s negatívnym testom.

Otvorili by sa materské školy, prvý stupeň a koncové ročníky základných a stredných škôl. Z hromadných podujatí by sa povolili bohoslužby do šesť osôb a profesionálni športovci by mohli súťažiť bez prítomnosti divákov.

Otvorili by sa bazény a plavárne s podmienkou maximálne pre šesť osôb, ktoré by museli mať negatívny test. Ten by sa vyžadoval aj v neesenciálnych obchodoch.

Individuálne by sa mohli s negatívnym testom navštevovať aj múzeá a galérie a knižnice by mohli knihy požičiavať cez okienko. Do práce by sa s negatívnym testom mohli vrátiť aj pracovníci, ktorí nepatria do kritickej infraštruktúry.

Negatívny test bude tiež podmienkou na vstup do ubytovacích zariadení. Tie však budú mať zatvorené spoločné a reštauračné priestory. Pravidelne testovať sa bude aj pri dlhšom pobyte v lyžiarskych strediskách.

Druhý stupeň varovania

Od druhého stupňa varovania sa zruší podmienka negatívneho testu pri cestovaní po krajine. Na prezenčnú výučbu nastúpia končiace ročníky stredných škôl.

Pre skupiny do šesť osôb sa otvoria kiná, divadlá a koncertné siene. Platiť však bude podmienka negatívneho testu. Rovnaké podmienky budú platiť aj pri otváraní fitness centier, kde sa bude vyžadovať 15 metrov štvorcových na osobu.

Reštaurácie budú môcť otvoriť terasy, ale medzi stolmi budú musieť dodržať dvojmetrové rozostupy a zákazníci budú musieť mať negatívny test.

V zamestnaní sa testy budú kontrolovať len v sektore služieb a v ubytovacích zariadeniach.

Prvý stupeň varovania

Pri prvom stupni varovania, teda v okresoch označených svetlou červenou farbou, sa otvorí druhý stupeň základných škôl. Do divadiel, kín a koncertných sál už nebude potrebný negatívny test, stále však bude maximálna kapacita šesť osôb.

Zvýši sa účasť na svadbách, krstinách a pohreboch a ubytovacie zariadenia už nebudú musieť testovať svojich zamestnancov. Návštevníci naďalej budú potrebovať negatívny test. Potvrdenie o teste však bude platiť až 21 dní.

Pri ďalšom zlepšení prejde krajina do ľahšieho režimu, takzvaných stupňov ostražitosti.

Druhý stupeň ostražitosti

V okresoch v druhom stupni ostražitosti sa do škôl vrátia všetci stredoškoláci. Študenti vysokých škôl budú môcť študovať prezenčne s obmedzenou kapacitou, pričom internáty naďalej ostanú zatvorené.

Hromadné akcie zostanú zakázané, ale zvýši sa kapacita divadiel, kín a koncertných sál. Budú môcť totiž využívať polovicu kapacity miest na sedenie.

Pandémia koronavírusu
Dodržiavanie odstupu a rúška v čase pandémie. Foto: Getty Images

Bez obmedzení sa povolia obrady svadieb, krstín a pohrebov a pri návšteve nemocnice už nebude nutný súhlas lekára, iba negatívny test.

Športových súťaží sa už budú môcť zúčastniť aj diváci a s obmedzeniami sa otvoria wellness centrá a akvaparky.

Test už nebude potrebný pri návšteve reštaurácií a hotelov a budú povolené aj hromadné prehliadky múzeí a galérií.

Prvý stupeň ostražitosti a monitoring

V prvom stupni ostražitosti sa bez obmedzení budú môcť všetci študenti učiť až v tzv. fáze monitoringu. Inak sa tieto posledné fázy uvoľňovania medzi sebou líšia len kapacitou návštevníkov jednotlivých zariadení.

Povolí sa konzumácia alkoholu na verejnosti a aj návštevy v nemocniciach a vo väzniciach budú bez obmedzení a zruší sa aj obmedzenie pre taxikárov pre maximálny počet zákazníkov.

Negatívny test už nebude potrebný v lyžiarskych strediskách, ale rúško v interiéry budú musieť občania nosiť stále.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor MatovičMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNa teloOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaZa ľudí