ČR podľa EK skúma, či sú homosexuáli skutočne homosexuálmi

Homosexuál
Ilustračné foto Foto: AP Photo/Rafiq Maqbool

BRUSEL 10. decembra (WEBNOVINY) – Európska komisia odsúdila v piatok Českú republiku za používanie falometrie pri posudzovaní žiadostí homosexuálov o azyl. České úrady totiž žiadateľom o azyl, ktorí priznajú homosexualitu, vykonávajú tento špeciálny test, aby zistili, či svoju sexuálnu orientáciu len nepredstierajú. EK pokladá falometriu, teda meranie prietoku krvi penisom v závislosti od rôznych sexuálnych podnetov, za „ponižujúcu a porušujúcu existujúce štandardy ľudských práv“. Odmietnutie testu žiadateľom by podľa komisie nemalo byť dôvodom na zamietnutie jeho žiadosti o azyl.

Prahu za tieto postupy v stredu kritizovala aj Agentúra EÚ pre ľudské práva. „Česká republika je v súčasnosti jediným členským štátom, o ktorom sa vie, že používa takéto vyšetrenie na overenie žiadateľovej dôveryhodnosti,“ píše sa v správe agentúry. Agentúra tiež tvrdí, že hodnovernosť falometrie je diskutabilná.

Využívanie falometrie v ČR vyšlo najavo pred súdom v Nemecku, kde vypovedal iránsky žiadateľ o azyl a sťažoval si na postupy českých imigračných úradov. V niektorých krajinách, ako je napríklad Irán, je homosexualita trestná. Ministerstvo vnútra ČR sa bráni, že za posledných desať rokov urobili len deväť takýchto testov žiadateľom, ktorí mohli homosexualitu predstierať, aby dostali azyl. „Ak máme podozrenie, že žiadateľ používa nepravdivé argumenty, podľa právneho poriadku musíme zisťovať skutočný stav vecí,“ tvrdí ministerstvo.

Falometria sa používa na meranie fyziologických reakcií penisu na rôzne sexuálne podnety. Používa sa napríklad aj na diagnostiku sexuálnej orientácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom