ČR: Pre odchody lekárov stav núdze nebude

Petr Nečas
Petr Nečas Foto: SITA/AP

PRAHA 14. februára (WEBNOVINY) – Pre ohlasované hromadné odchody českých lekárov nevyhlási vláda krízový stav ani stav núdze. V pondelok to po zasadaní bezpečnostnej rady štátu oznámil český premiér Petr Nečas (ODS). Opatrenia a prípravu na situáciu, keď by nemocnice opustilo 3 800 lekárov, považujú Nečas a minister zdravotníctva Leoš Heger (TOP 09) za prevenciu. O ďalších krokoch bude kabinet rokovať v stredu.

„Vláda za žiadnu cenu neustúpi. Zo štátneho rozpočtu nepôjde do zdravotníctva ani koruna,“ povedal premiér. Nečas aj Heger stále totiž veria tomu, že dôjde k dohode s odborovými zväzmi českých lekárov. „Pevne verím, že si všetci prajeme, aby krízový stav nenastal,“ dodal Nečas. Minister by mal s Lekárskym odborovým klubom (LOK) a s Českou lekárskou komorou (ČLK) ďalej rokovať v pondelok popoludní.

LOK trvá na požiadavke zvýšiť platy lekárov o osem až 12 tisíc českých korún. Zo strany ministerstva však naďalej platí ponuka na zvýšenie mzdy o päť až osem tisíc v závislosti od kvalifikácie. V celkovom objeme to znamená, že lekári žiadajú dve miliardy iba pre nich. Ministerstvo je pritom ochotné vyčleniť 1,5 miliardy českých korún na platy lekárov a pol miliardy na nelekársky personál.

V prípade, že sa rokovania neskončia dohodou, do poskytovania zdravotnej starostlivosti v Čechách sa zapojí po 1. marci aj česká armáda. Konkrétne jej lekári, sanitky a lietadlá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petr Nečas