Cristiano Ronaldo zaistil Portugalsku postup do štvrťfinále

Portugalsko - Holandsko
Druhý gól Cristiana Ronalda, ktorým zaistil Portugalsku víťazstvo nad Holandskom a postup do štvrťfnále. Foto: SITA/AP

CHARKOV 17. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Portugalska zvíťazili nad Holanďanmi 2:1 (1:1) v nedeľňajšom zápase v základnej B-skupine na XIV. majstrovstvách Európy a postúpili do štvrťfinále, v ktorom vyzvú Čechov.

Skóre duelu v ukrajinskom Charkove otvoril Rafael van der Vaart v 11. min.

Na jeho presný zásah odpovedal v 28. min kapitán Portugalčanov Cristiano Ronaldo, ktorý dal v druhom polčase aj rozhodujúci gól na 2:1.

Úradujúci vicemajstri sveta „oranjes“ šokujúco nezískali na kontinentálnom šampionáte v Poľsku a na Ukrajine ani bod.

B-skupina (Charkov/Ukr.):

Portugalsko – Holandsko 2:1 (1:1)

Góly: 28. a 74. Cristiano Ronaldo – 11. Van der Vaart, ŽK: 90.+ Joao Pereira – 51. Willems, 69. Van Persie, rozhodovali: Rizolli – Faverani, Stefani (všetci Tal.), 37 445 divákov

Portugalsko: Rui Patrício – Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fábio Coentrao – Raul Meireles (72. Custódio), Miguel Veloso, Joao Moutinho – Nani (87. Rolando), Hélder Postiga (64. Nélson Oliveira), Cristiano Ronaldo

Holandsko: Stekelenburg – Van der Wiel, Mathijsen, Vlaar, Willems (67. Afellay) – N. de Jong, Van der Vaart – Robben, Sneijder, Van Persie – Huntelaar

Obrazom: Portugalsko porazilo Holandsko 2:1

Holandskí fanúšikovia pred zápasom "Oranjes" s Portugalskom. Foto: SITA/AP

Fanúšik Holandska v hľadisku počas zápasu "Oranjes" s Portugalskom. Foto: SITA/AP
Portugalskí fanúšikovia počas zápasu"Ronalda a spol. s Holandskom. Foto: SITA/AP

Portugal 2-1 Holland (Euro 2012 – Group B) All… by fasthighlights-2012

I. polčas

Skóre otvoril v 11. min umiestnenou strelou ľavačkou spoza pokutového územia Van der Vaart a Holanďania prvýkrát na šampionáte viedli.

O päť minút sa peknou individuálnou akciou prezentovala najväčšia hviezda Portugalska Cristiano Ronaldo.

Krídelník Realu Madrid však len opečiatkoval žrď. Vyrovnať mohol aj Hélder Postiga, ten však nepotrestal obrovskú chybu Van der Wiela pri rozohrávke.

Obe mužstvá ponúkali fanúšikom fantastické ofenzívne divadlo s množstvom gólových príležitostí.

Jednu z nich využil v 28. min Cristiano Ronaldo a postaral sa o vyrovnanie. Portugalčania boli lepší a aj po strelenom góle zostávala aktivita na ich strane, Holanďania sa zväčša len bránili. Tímy však odchádzali do kabín za nerozhodného stavu 1:1.

II. polčas

Prvú šancu druhej 45-minútovky mal v 53. min Vlaar, jeho hlavička po rohovom kope Sneijdera však preletela ponad brvno.

Po hodine hry síce skóroval Hélder Postiga, jeho gól však neplatil pre postavenie mimo hry.

V 66. min skvele zasiahol Stekelenburg pri strele Fábia Coentraa, pokusu predchádzalo rýchle sólo Cristiana Ronalda cez dve tretiny ihriska. Holandský gólman sa zaskvel aj pri šanci Naniho, ktorej architektom bol opäť C. Ronaldo.

Krídelník Manchestru United Nani zlyhal z bezprostrednej blízkosti zoči – voči Stekelenburgovi. V 74. min si portugalská dvojica vymenila úlohy a kanonier španielskeho šampióna C. Ronaldo nezaváhal – 2:1. V 83. min krásne vypálil Van der Vaart, jeho pokus zastavila žrď.

Konštrukciu bránky trafil v záverečnej minúte riadneho hracieho času aj Cristiano Ronaldo, toho teda o hetrik obrala žrď. Portugalci vyhrali 2:1 a vo štvrťfinále si zmerajú sily s Českom.

Hlas po nedeľňajšom stretnutí:

Bert van Marwijk (tréner Holandska): „Začali sme pomerne dobre a už po desiatich minút sme otvorili skóre. Zopakovalo sa to, čo v zápase s Nemeckom – dobrý začiatok, ale potom prišli inkasované góly a naša prehra. Fakt je, že sme nevyužili množstvo šancí. To sa v takomto dôležitom dueli nemôže takým skúseným hráčom stať. Riskoval som, keď som nechal na lavičke Van Bommela, ale musel som postaviť ofenzívnejšiu zostavu. Uvedomovali sme si, že musíme zvíťaziť minimálne o dva góly. Niekedy risk vyjde, inokedy nie. Sme sklamaní a nespokojní, nehrali sme dobre – ani dnes, ani na celom šampionáte. Vinu beriem na seba, ja som zodpovedný za neúspech.“