Črtá sa dohoda na kontrolnom orgáne medzi Smerom a opozíciou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smer, fico
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Medzi ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a opozíciou sa črtá dohoda na vzniku komisie, ktorá má kontrolovať financovanie politických strán, volebných kampaní i volieb.

Ako povedal Kaliňák v utorok novinárom po druhom stretnutí so zástupcami opozície o volebných zákonoch, takáto komisia by bola kreovaná na štyri roky, vždy po parlamentných voľbách.

Rovnaké zastúpenie by v ňom mala vládna väčšina a opozícia.

Pri dôležitých otázkach, akými sú vylúčenie strany alebo kandidáta z volieb, by rozhodovala dvojtretinová väčšina jej členov.

Podľa ministra treba ešte dohodu na tom, aké zastúpenie by v tomto kontrolnom orgáne mali zástupcovia tretieho sektora, súdov, Najvyššieho kontrolného úradu či štatistického úradu.

Stretnutie bolo podľa Kaliňáka konsenzuálne a nieslo sa v odbornom duchu. „Zo 45 otvorených otázok sme v utorok vyriešili približne 20,“ povedal. Podľa neho sa v diskusii podarilo odstrániť viaceré výhrady, ktoré zaznievali v NR SR pri rokovaní o návrhu volebných zákonov.

Napríklad ide o volebné právo odsúdených za závažné trestné činy či účasť zástupcov všetkých kandidujúcich strán v okrskových volebných komisiách. Dohoda sa črtá aj na možnosti zapojenia sa tretích osôb do predvolebnej kampane, čo ministerstvo chcelo pôvodne zakázať.

Kompromis sa črtá aj pri otázke moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky o preferenciách strán 21 dní pred voľbami. Kompromis by mohol byť podľa Kaliňáka 14 dní. Zdôraznil však, že ide o opatrenie, ktoré má chrániť najmä malé strany, ktoré sa v preferenciách pohybujú približne okolo piatich percent.

Novela volebného zákona

Voľby, urna
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Národná rada SR posunula v septembri návrhy volebných zákonov do druhého čítania. Podľa Kaliňákom predložených návrhov politické strany budú môcť na svoju volebnú kampaň vynaložiť najviac tri milióny eur, kandidáti na prezidenta maximálne pol milióna eur a nezávislí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov najviac štvrť milióna eur, rovnako ako kandidáti na primátorov Bratislavy a Košíc.

Všetci budú povinne zverejňovať údaje nielen o tom, koľko peňazí na kampaň minuli, budú tiež musieť informovať odkiaľ peniaze majú.

Zákon zavádza tzv. transparentné účty, ku ktorým bude mať prístup verejnosť. Politické strany teda budú musieť mať peniaze určené na volebnú kampaň na osobitnom účte v banke, ktorý zriadia pre každú kampaň samostatne. Údaje z účtu povinne zverejnia na internete.

„Adresu webového sídla, na ktorom sú tieto údaje zobrazené, oznámi politická strana Ministerstvu financií Slovenskej republiky, ktoré ju zverejní na svojom webovom sídle,“ píše sa v návrhu zákona.

Na osobitný účet musia byť vložené peniaze výlučne prevodom z iného účtu. Na požiadanie musí politická strana preukázať, kto je vlastníkom účtu, z ktorého boli prostriedky prevedené. Rovnaké pravidlá budú platiť aj pre prezidentských kandidátov a nezávislých kandidátov.

Politické strany okrem toho budú musieť verejnosť informovať o svojich nákladoch na kampaň formou predbežných a záverečných správ. Ministerstvo tiež navrhovalo, aby dodržiavanie pravidiel financovania volebnej kampane kontrolovalo ministerstvo financií, predĺženou rukou rezortu financií pri vykonávaní kontroly majú byť okresné úrady.

Návrh zákona, ktorý prešiel prvým čítaním, ďalej v záujme objektivity umožňuje zverejňovať prieskumy verejnej mienky len do 21 dní pred voľbami. Za tým istým účelom sa zavádza pre všetky druhy volieb moratórium 48 hodín, počas ktorých nebude môcť byť vedená volebná kampaň. Zákon tiež podľa návrhu zakazuje propagáciu politických strán alebo kandidátov v čase volebnej kampane inými subjektmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SMER-SD