Cruz v Iowe porazil Trumpa, hlasoval rekordný počet voličov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ted Cruz
Ted Cruz s manželkou Heidi a dcérou Caroline počas primárok v Iowe. Foto: SITA/AP

DES MOINES 2. februára (WebNoviny.sk) – Ted Cruz sa stal víťazom hlasovania na pondelňajších volebných zhromaždeniach (caucus) Republikánskej strany v americkom štáte Iowa. Informovala o tom televízia CNN, podľa ktorej získal tento senátor za štát Texas 28 percent hlasov.

Prekvapujúco na druhom mieste skončil so ziskom 24 percent hlasov kontroverzný newyorský realitný magnát Donald Trump, ktorý doteraz viedol v prieskumoch verejnej mienky. Na tretej priečke sa umiestnil senátor za štát Florida Marco Rubio, ktorý dostal 23 percent hlasov.

Trump neskladá zbrane

Cruz označil svoj výsledok za víťazstvo „odvážnych konzervatívcov“ a dôkaz, že prezidentského kandidáta stredopravej strany nevyberú médiá, lobisti či stranícky establišment. V príhovore k prívržencom sľúbil, že sa zameria na zmenu politiky vo Washingtone, aby Američania nemuseli niesť bremeno, ktoré zanechalo sedem rokov vlády prezidenta Baracka Obamu.

Trump v reakcii na svoje umiestnenie uviedol, že všetky sily teraz vrhne na ďalšie voľby v štátoch New Hampshire a Južná Karolína. „Získame túto nomináciu na prezidenta. A Hillary (Clintonovú) alebo Bernieho (Sandersa) alebo koho tam postavia hravo porazíme,“ vyhlásil pred svojimi stúpencami v meste Des Moines v narážke na demokratických uchádzačov o nomináciu. Výsledkom v Iowe sa cíti byť „poctený“, pretože predtým si nikto nemyslel, že v tomto štáte sa dostane do prvej desiatky.

Hlasoval rekordný počet voličov

Radosť z výsledkov neskrýval ani Marco Rubio, mnohými považovaný za kompromisného kandidáta republikánov, pričom predvolebné prieskumy mu v Iowe predpovedali neúspech. „Ak sa stanem kandidátom, zjednotím stranu a celé konzervatívne hnutie,“ povedal Rubio. „New Hampshire, uvidíme sa zajtra,“ vyhlásil Rubio s odkazom na ďalšie volebné zhromaždenia, ktoré sa uskutočnia 9. februára v tomto štáte ne severovýchode USA.

Tábor republikánskych uchádzačov o prezidentskú nomináciu sa počas noci opäť zmenšil, keď z volebného súboja odstúpil bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, ktorý v Iowe získal iba 1,8 percenta hlasov. Na republikánskych volebných zhromaždeniach v Iowe tento rok podľa prieskumu Edison Research hlasoval rekordný počet viac ako 180 000 registrovaných voličov. V roku 2012 ich bolo len 121 000.

Clintonová tesne zdolala Sandersa

V dramatickom súboji na pondelňajších volebných zhromaždeniach Demokratickej strany v americkom štáte Iowa sa víťazkou stala bývalá šéfka americkej diplomacieHillary Clintonová. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na centrálu Demokratickej strany v Iowe.

Podľa televízie CNN získala táto vysoká favoritka 49,8 percenta hlasov. Na druhom mieste skončil s nečakane malou stratou – len 0,2 percenta hlasov – senátor za štát Vermont Bernie Sanders, ktorý ju v ostatnom čase začal dobiehať aj v prieskumoch verejnej mienky. Rozdiel medzi nimi bol pritom na začiatku sčítavania hlasov viac ako šesť percent.

Výsledky však stále nie sú konečné, pretože sa čaká na údaje z 11 okresov, uviedla agentúra BNO News. Popredné americké médiá – televízia CNN či agentúra AP – preto zatiaľ nevyhlásili za víťaza nikoho.

Podľa prvých komentárov sú výsledky volieb pre Clintonovú nepriaznivé, pretože Sanders, ktorý bol v Iowe schopný mobilizovať najmä mladých ľudí, sa k nej nebezpečne priblížil. Súboj demokratov o Biely dom bude po volebnej noci v Iowe iba záležitosťou Clintonovej a Sandersa.

Americké médiá totiž oznámili, že z neho odstúpil bývalý guvernér štátu Maryland Martin O’Malley. V Iowe získal iba 0,6 percenta odovzdaných hlasov a od začiatku bol bez šance na úspech. Clintonová ešte pred zverejnením konečných výsledkov v príhovore k stúpencom povedala, že v Iowe si „vydýchla od úľavy“, nevyhlásila sa však za víťazku.

Výsledky z Iowy majú veľký význam

V Iowe v pondelok odštartoval maratón primárok (primaries) a volebných zhromaždení, ktoré sa postupne uskutočnia vo všetkých amerických štátoch. Vzíde z nich súper úradujúceho demokratického prezidenta Baracka Obamu. Voľby hlavy štátu sa uskutočnia 8. novembra.

Po skončení primárok a caucusov si obe veľké strany zvolia na svojich zjazdoch prezidentských kandidátov (18. júla republikáni, 25. júla demokrati). Uchádzači o nomináciu musia dovtedy presvedčiť 1237 delegátov v republikánskom, resp. 2382 v demokratickom tábore. V Iowe sa „hralo“ o 30 delegátov u republikánov a 44 u demokratov.

V poľnohospodársky zameranej Iowe a niekoľkých ďalších štátoch sa volí špecifickým systémom straníckych zhromaždení. Ich priebeh je iný v každom štáte i jednotlivých stranách.

Hoci je Iowa menším štátom, výsledky z neho majú veľký význam v nominačnom procese. Je to totiž prvý test popularity kandidátov a schopnosti mobilizovať voličov. Najbližšie čakajú straníckych uchádzačov o nomináciu 9. februára primárky republikánov a demokratov štáte New Hampshire. Dôležitým míľnikom je superutorok 1. marca, kedy sú primárky v 11 štátoch. Posledné sa uskutočnia 14. júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Bernie SandersDonald TrumpHillary ClintonováTed Cruz