CSKA si zahrá Ligu majstrov, Rooney sa zaskvel hetrikom

Wayne rooney
Manchester United po domácom triumfe 3:1 nad FC Bruggy deklasoval vyzývateľa na jeho pôde 4:0. Hetrikom k tomu prispel Wayne Rooney. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Manchester United, Bayer Leverkusen, CSKA Moskva, BATE Borisov a FK Astana sa stali poslednými piatimi účastníkmi skupinovej fázy futbalovej Ligy majstrov 2015/2016. Stanovili to výsledky stredajších odviet play-off najprestížnejšej kontinentálnej klubovej pohárovej súťaže.

Renomovaný Manchester United po domácom triumfe 3:1 nad FC Bruggy deklasoval vyzývateľa na jeho pôde 4:0.

Rooneyho hetrik po 878 minútach bez gólu

Dvadsaťdeväťročný zakončovateľ sa v stredajšom odvetnom súboji presadil hneď trikrát a prakticky sám poslal svoj tím do hlavnej súťaže. Kapitán „červených diablov“ aj anglickej reprezentácie bol úspešný v 20., 49. a 57. minúte, demoláciu domácich zavŕšil v 63. minúte Ander Herrera. Osvedčená značka Manchester United si zahrá v skupinovej fáze Ligy majstrov jubilejný dvadsiaty raz, informuje server UEFA.

„Ak mám byť úprimný, ak by som nemal silný charakter, všetka tá kritika by ma veľmi zasiahla. Neklesal som však na duchu a veril, že ak prídu šance, tak ich premením. Aj napriek tomu, že to trvalo o tri, štyri alebo päť zápasov dlhšie ako zvyčajne,“ vyznal sa Rooney pre BT Sport.

Predtým naposledy šikovný útočník skóroval 4. apríla v súboji Premier League, v ktorom hráči ManUtd zdolali Aston Villu 3:1. Gólový pôst vychýreného strelca trval 10 zápasov a dovedna 878 minút, hetrik na európskych trávnikoch dosiahol po 11 rokoch. V Anglicku strelil tri góly v jednom zápase predtým naposledy do siete Boltonu v septembri 2011. Rooneyho delí už len 16 gólov od vyrovnania Bobbyho Charltona na čele historickej tabuľky strelcov Manchestru United (249 gólov).

Wayne Rooney

„Nie je to len o mojich góloch. Ak tie dlho neprichádzali, snažil som sa čo najviac odrobiť pre spoluhráčov v tíme,“ podotkol Rooney.

Holandský tréner Manchestru United Louis van Gaal zhodnotil vydarený zápas na belgickej pôde takto: „Hrali sme organizovane a konečne si utvorili viac šancí. Bolo to tým, že sme hrali o čosi jednoduchšie ako zvyčajne. Štvrtýkrát v sezóne sme udržali čisté konto, ale teraz prišli aj šance a góly. Potrebujeme viac takýchto zápasov.“

Na adresu kapitána Rooneyho tréner bronzových medailistov z MS 2014 v Brazílii uviedol: „Každý gól dvíha hráčovi sebavedomie, ani Wayne Rooney nie je výnimka. Má tú najlepšiu hráčsku mentalitu, akú si len vieme predstaviť. Hráči s takýmto prístupom a úrovňou vždy zvládnu comeback po ťažšom období.“

Kouč belgického tímu, bývalý skvelý brankár Michel Preud´homme, uznanlivo pre BBC povedal: „Náš súper má všetko, čo treba na víťazstvá – technické zručnosti, fyzický prejav, silné individuality aj vytrvalosť. K tomu dali gól hneď z prvej šance a my sme svoje tri príležitosti v prvom polčase nepremenili. V druhom polčase sme sa snažili napádať súperových hráčov, a pritom sme im nechali veľa priestoru.“

„Farmaceuti“ z Leverkusenu po nezdare 0:1 z trávnika Lazia Rím zakontrovali presvedčivým víťazstvom 3:0.

BATE Borisov síce v odvete prehral v Belehrade s Partizanom 1:2, ale po prvej časti tejto konfrontácie mal náskok 1:0 a postúpil vďaka gólu dosiahnutému vonku. Astane po domácom tesnom úspechu 1:0 stačila proti APOEL-u Nikózia aktuálna remíza 1:1.

CSKA dosiahli rovnaký výsledok ako pred desiatimi rokmi

Rusko bude mať v skupinovej fáze futbalovej Ligy majstrov 2015/2016 dvojnásobné zastúpenie. K úradujúcemu majstrovi Zenitu Petrohrad sa v stredu pripojil CSKA Moskva, ktorý zvíťazil v odvete play-off LM nad Sportingom Lisabon 3:1.

Ruský armádny klub bol v stredajšej odvete strelecky aktívnejším mužstvom uvedomujúc si nepriaznivú situáciu po prvom meraní síl. V 36. minúte sa dokonca hostia ujali vedenia zásluhou kolumbijského útočníka Teófila Gutiérreza. Po zmene strán však v drese domácich zabrali Afričania – reprezentačný útočník Pobrežia Slonoviny Seydou Doumbia zaznamenal dva presné zásahy, postupový gól strelil v 85. minúte Nigérijčan Ahmed Musa.

Ahmed Musa

„Bolo náročné otáčať nepriaznivý stav, ale som veľmi rád, že sa nám podarilo zvrátiť zápas vo svoj prospech. Ukázali sme charakter, vôľu a majstrovstvo. Som chlapcom veľmi vďačný,“ cituje pozápasové slová domáceho trénera Leonida Sluckého portál denníka Sport Express.

Hosťujúci tréner Jorge Jesus sa po zápase hneval na českého hlavného rozhodcu Pavla Královca, ktorý neuznal gól Alžírčana Islama Slimaniho. Podľa Jesusovho názoru arbiter chybami ovplyvnil priebeh zápasu.

„Domnievam sa, že sme do zápasu vstúpili úspešne, a to predovšetkým prvých 30 minút. Kontrolovali sme loptu, mali sme územnú prevahu. Možno sme trochu vypustili záver prvého dejstva, keďže sme v tom čase viedli celkovým rozdielom 3:1. Potom sa však na scéne objavili niektoré nefutbalové faktory. Už v Lisabone nám rozhodcovia neodpískali jasnú penaltu. Gól Slimaniho bol podľa mňa regulárny. Samozrejme, to nás neospravedlňuje, do konca bolo ešte dosť času. Dostali sme však tretí gól. Hráči CSKA viac túžili po víťazstve a to rozhodlo. Moskovský klub bol dôstojný súper, ale výsledky oboch zápasov ovplyvnili rozhodcovia. Tieto slová neodvolám,“ povedal po stretnutí nahnevaný 61-ročný kouč Sportingu.

Hráči CSKA v predvečer 104. výročia založenia klubu (27. augusta 1911, pozn.) dosiahli navlas rovnaký výsledok ako proti tomu istému súperovi pred desiatimi rokmi. Moskovčania 18. mája 2005 vo finále dnes už neexistujúceho Pohára UEFA 2004/2005 zdolali v Lisabone práve Sporting 3:1 a zaznamenali najväčší úspech v klubových dejinách. Spomedzi aktérov vtedajšieho víťazného finále nastúpilo vo štvrtok kvarteto hráčov – brankár Igor Akinfejev, bratia Alexej a Vasilij Berezuckí a ďalší zadák Sergej Ignaševič.

FC Astana

Historický úspech Astany, Maksimovič opäť hrdinom

Klub FC Astana sa postaral o najväčší úspech kazašského futbalu, keď na pôde APOEL-u Nikózia zavŕšil svoj postup do skupinovej fázy Ligy majstrov 2015/2016, európskeho pohára číslo jeden. Krok k veľkému úspechu urobil kazašský klub už v minulotýždňovom prvom zápase na domácej pôde, v ktorom zvíťazil 1:0. Rezultát štvrtkovej odvety v podobe remízy 1:1 dokonal nečakanú senzáciu.

Favorizovaný cyperský šampión vyrovnal stav dvojzápasu v 60. minúte, keď otvoril skóre bosniansky tvorca hry Semir Stilič. Konečnú remízu 1:1 zariadil v 84. minúte mladý Nemanja Maksimovič, ktorý doťukol do bránky strieľaný center kazašskej hviezdy Bauržana Džolčijeva. Dvadsaťpäťročného rodáka z kirgizského Frunze si slovenskí fanúšikovia môžu pamätať zo sezóny 2011/2012, keď v 2. predkole Ligy majstrov čelil v drese Tobolu Kostanaj vtedajšiemu slovenskému majstrovi Slovanu Bratislava. Hrdina duelu Maksimovič dal druhý dôležitý gól v priebehu dvoch mesiacov. V júni zaznamenal víťazný presný zásah Srbska proti Brazílii v predĺžení finále MS do 20 rokov.

FC Astana založili iba v roku 2009. Ambiciózny tím hráva svoje zápasy v modernej Astana Arene pre 30-tisíc divákov, ktorú prišli osobne otvoriť niekdajší výborní strelci, Ukrajinec Andrij Ševčenko a Turek Hakan Sükür. Klub od svojho vzniku preferoval zahraničných trénerov. Mužstvo v rokoch 2012-2013 dokonca viedol český odborník Miroslav Beránek.

Súčasným koučom je Bulhar Stanimir Stoilov, ktorý v minulosti hrával za Levski Sofia či Fenerbahce Istanbul. Práve iný klub od Bosporu Galatasaray spolu so španielskym San Sebastiánom má s Astanou uzavretú zmluvu o dlhodobom partnerstve. „Musím zagratulovať mojim hráčom k veľkému úspechu. Rovnako tak našim fanúšikom, realizačnému tímu a všetkým ľuďom v klube. Postup do skupinovej fázy LM si vyžiadal mnoho úsilia zo strany hráčov. V základnej skupine sa budeme snažiť so všetkých síl. Myslím si, že môžeme získať nejaké body, ale bude to ťažké. Bude to zážitok, ktorého sa už nevieme dočkať,“ cituje portál soccerway.com slová 48-ročného Bulhara.

Apoel Nikózia (Cyp.) – FK Astana (Kaz.) 1:1 (0:0)

, prvý zápas 0:1, do skupinovej fázy postúpila Astana

Góly: 60. Stilič – 84. Maksimovič, rozhodoval: Martin Atkinson (Angl.)