Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska (v strede) pri príležitosti 96. výročia vzniku samostatného československého štátu položil kyticu kvetov k Pamätníku M.R. Štefánika v Bratislave. Foto: SITA/Ján Slovák
28. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

ČSR vytvorila tradíciu demokratických hodnôt, vyhlásil Kiska

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Československá republika vytvorila tradíciu demokratických hodnôt, na ktorú bolo možno nadviazať v nasledujúcich desaťročiach, keď bolo treba o tieto princípy a hodnoty zápasiť. Vyhlásil to v utorok pri príležitosti 96. výročia vzniku Československej republiky prezident SR Andrej Kiska.

Podľa neho je 28. október 1918 jedným z najvýznamnejších dátumov v moderných dejinách Slovenska. Pripomínať si tento dátum preto považuje za dôležité z hľadiska našej minulosti ako aj z hľadiska demokratickej prítomnosti a budúcnosti, o ktorú sa aj dnes musíme usilovať.

“Bol to prvý štátny útvar, v ktorom sa Slováci konštituovali ako moderný európsky národ a spolu s českým národom sa postavili za princípy parlamentnej demokracie s vysokou mierou občianskych práv,” vyhlásil prezident. “Tieto práva zaručené neskôr aj ústavou z roku 1920 deklarovali rovnoprávnosť mužov a žien, oboch štátotvorných národov i menšín žijúcich na území Československa, slobodu vierovyznania, tlače, prejavu a zhromažďovania občanov i ochranu súkromného majetku.” Podľa prezidenta sú tieto hodnoty platné aj dnes.

Vznik Československej republiky vyhlásili v Prahe 28. októbra 1918. Slovenskí politici sa k vyhláseniu pripojili Martinskou deklaráciou z 30. októbra 1918. V Českej republike je tento deň štátnym sviatkom, na Slovensku pamätným dňom.

Andrej Kiska
Foto: SITA/Ján Slovák

Pri pamätníku československej štátnosti v Bratislave si pripomenulo vznik Československa pred 96 rokmi aj niekoľko desiatok ľudí. Boli medzi nimi niekoľkí poslanci národnej rady, aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo či starostka bratislavského Starého Mesta Tatiana Rosová. Organizátor spomienkovej akcie Ondrej Dostál z Občianskej konzervatívnej strany (OKS) pred zhromaždenými pripomenul, že v parlamente sa rozhoduje o tom, či 28. október bude štátnym sviatkom aj na Slovensku.

“My, čo sme tu, by sme všetci boli radi, keby sa 28. október stal štátnym sviatkom Slovenskej republiky, ale pre nás 28. október štátnym sviatkom – naším sviatkom vždy bol, je a bude,” povedal Dostál. Podujatie okrem OKS zorganizovali aj Český spolok Bratislava, Klub občanov Českej republiky v SR a občianske združenie Česko-slovenské Mosty.

Odporúčané články

Prezident Kiska podpísal zákon o zbraňovej amnestii Prezident Kiska by mal vyhlásiť referendum, myslí si právnik

Témy

Diskusia

Hlavne že 1771 Mária Terézia zaviedla povinnú 5-ročnú školskú dochádzku pre všetky deti. Za 5 rokov sa deti škole naučili písať, čítať, rátať sčítanie, odčítanie, násobilku aj zlomky. Z náboženstva sa katolícke deti naučili tzv. Malý katechizmus. Každý musel nariadenie Jej Veličenstva poslúchnuť... Prečo by sme lož priznávali? Boli sme malý národ, tak si okolití susedia brúsili na nás zuby, že nás asimilujú. Nezmysel, že by sme bez ich asimilačného úsilia nedokázali prežiť. Prežili sme napriek asimilačným snahám Čechov aj Maďarov. Gašparovič bol pán prezident. Tento Ander z Popradu je iba Čútorov hovorca. pamätník bez Čechov by sme sa nenaučili riadiť,čítať,písať aj žandári boli Češi. My Slováci sme boli strašne kultúrne zaostalí,až Česi nás pripravili na samostatnosť. odpoved Počuj 22.08,veď vznik Československa spoločne zabezpečovala v zahraničí už pred 28.10. Masarykova a Štefánikova skupina,slovenská reprezentácia sa jednoznačne prihlásila k myšlienke Československa lebo to bola jediná vtedy reálna možnosť dopracovať sa k svojej štátnosti/Češi aj Slováci/ a vymaniť sa tak...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...