ČSSD podporila kandidáta na prezidenta Miloša Zemana

Miloš Zeman
Bývalý český premiér Miloš Zeman na spoločnej tlačovej besede s predsedom strany SMER - Sociálna demokracia Robertom Ficom, ktorá sa konala 24. 6. 2005 v sídle SMERu. Miloš Zeman prišiel na Slovensko predstaviť svoju knihu Ako som sa mýlil v politike. Foto: SITA/Peter Hudec

PRAHA 12. januára (WEBNOVINY) – Najsilnejšia česká opozičná strana ČSSD v sobotu večer oznámila, že svojim prívržencom nepriamo odporúča v druhom kole prezidentských volieb podporiť svojho niekdajšieho predsedu Miloša Zemana.

Ten iba nečakane tesne vyhral prvé kolo, kým kandidát ČSSD Jiří Dienstbier skončil na štvrtom mieste. Výzvu na zváženie podpory Zemanovi oficiálne tlmočil šéf sociálnych demokratov Bohuslav Sobotka.

Podľa jeho slov je lepšie podporiť kandidáta, ktorý nemá so súčasnou vládou premiéra Petra Nečasa nič spoločné. Sobotka zároveň dodal, že išlo o jednomyseľné rozhodnutie vedenia strany, z ktorej Zeman pred šiestimi rokmi vystúpil.

Víťazom prvého kola českých prezidentských volieb sa stal expremiér Miloš Zeman so ziskom viac ako 24 percent hlasov. Na druhom mieste so stratou menej ako jedného percenta skončil minister zahraničných vecí a predseda vládnej TOP 09 Karel Schwarzenberg, ktorý tak z ďalších bojov vyradil bývalého predsedu úradníckej vlády Jana Fischera. Ten ako veľký favorit získal menej ako 16,5 percenta, čo nestačilo na postup do druhého kola, ktoré sa uskutoční koncom januára. Až za Fischerom skončil Dienstbier.

Obrazom: Kandidát na českého prezidenta Miloš Zeman

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohuslav SobotkaJiří DienstbierKarel SchwarzenbergMiloš Zeman