Cukrárne a kvetinárstva nevydávajú bločky správne

Platba kartou, žena, obchod
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Každá druhá cukráreň či kvetinárstvo v Prešove nevydáva zákazníkom bločky za nákup správne.

V tlačovej správe o tom agentúru SITA informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

V máji kontrolóri finančnej správy preverili 60 podnikov, chyby našli v 36 prevádzkach. Počas akcie udelili pokuty v celkovej výške 4 670 eur.

Kontrolná akcia v Prešove sa uskutočnila v sobotu 18. mája v čase od 8:00 do 16:00. Zamerala sa na prevádzky cukrární, predajne zmrzlín a kvetinárstva – predaj rezaných, črepníkových, umelých kvetov a doplnkového tovaru. Cieľom kontrol bolo zistiť, či prevádzky riadne evidujú prijaté platby od zákazníkov do elektronických registračných pokladní a či im následne vydajú pokladničný doklad.

Na kontrolnej akcii sa zúčastnilo viac ako 50 daňových kontrolórov a colníkov. Kontrolóri preverili 60 miestnych prevádzok, pričom v 36 prípadoch zistili porušenie príslušných ustanovení zákona o elektronických registračných pokladniach.

Najčastejšie prevádzky tento zákon porušili tým, že nepoužili pokladnicu pri evidencii tržby, nezaevidovali hotovosť v pokladnici, neoznačili tovar či službu, podnikateľ tržbu zaevidoval, ale nevydal doklad z pokladne alebo pokladničný doklad neobsahoval zákonom stanovené údaje.

Bufety na kúpaliskách nevydávali bločky

Tretina bufetov na kúpaliskách v Prešovskom kraji nevydáva zákazníkom bločky za nákup. V poslednom júlovom týždni kontrolóri finančnej správy preverili 58 podnikov a chyby našli v 17 prevádzkach. Počas akcie udelili pokuty v celkovej výške 2 100 eur. Agentúru SITA o kontrole informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Kontrolná akcia v Prešovskom kraji sa konala v piatok 26. júla a zamerala sa na letné kúpaliská, akvaparky, termálne a prírodné kúpaliská a wellness centrá. Cieľom kontrol bolo zistiť, či prevádzky riadne evidujú prijaté platby od zákazníkov do elektronických registračných pokladní a či im následne vydajú pokladničný doklad. V 14 prevádzkach zo spomínaných 17, ktoré porušili zákon počas prvej kontroly, vykonali kontrolóri opakovaný nákup.

To znamená, že ešte v ten istý deň do bufetov prišla iná kontrolná skupina. Opakované porušenie zákona zistili kontrolóri v troch prípadoch. Na kontrolnej akcii sa zúčastnilo 56 zamestnancov z Daňového úradu v Prešove, ktorí spravili 58 kontrolných nákupov.

Kontrolóri preverili prevádzky na kúpaliskách a v rekreačných strediskách Domaša Dobrá, Domaša Valkov, Bardejovské kúpele, Vyšné Ružbachy, Vrbov, Vranov nad Topľou, Levoča, Humenné, Sabinov, Zemplínske Hámre, Sninské rybníky, Plaza Beach Solivar, akvapark Delňa, akvapark SPA Gánovce.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR