Cvičené psy budú mať v Novom Meste zníženú sadzbu dane na polovicu

Pes
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Chovateľ psa, ktorý absolvoval skúšku základnej ovládateľnosti, pripadne inú skúšku, ktorá ukáže ovládateľnosť psa, bude mať v bratislavskom Novom Meste zníženú sadzbu dane na polovicu.

„Stačí, ak predložia mestskej časti doklad o absolvovaní takejto skúšky,“ informoval agentúru SITA hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.  O zníženej sadzbe dane rozhodlo miestne zastupiteľstvo Nového Mesta, ktoré schválilo zmenu všeobecne záväzného nariadenia o miestnych daniach.

Ročná daň 25 eur namiesto 50

Po novom tak novomestskí psičkári s cvičenými psami zaplatia od januára nového roka ročnú daň 25 eur, namiesto súčasných 50 eur. Po absolvovaní skúšky základnej ovládateľnosti psa sa otvára priestor na jeho ďalší výcvik, no už jej splnenie stačí pre základnú komunikáciu psovoda so psom.

„Naším cieľom je dosiahnuť vyššiu úroveň chovateľstva najmä výcvikom psov, čo môže priniesť zvýšenie bezpečnosti občanov pri pohybe psov na verejných priestranstvách. Rešpekt cvičeného psa pred jeho majiteľom môže zabrániť útokom psov na okoloidúcich,“ uviedol starosta Nového Mesta Rudolf Kusý v tlačovej správe.

Takmer dvetisíc platiteľov dane za psa

Zníženú sadzbu dane už platia majitelia psov, ktorých si adoptovali z útulku, a sterilizovaných psov, čím sa zabraňuje zvyšovaniu počtu nechcených psov na ulici. „V oboch prípadoch je ročná daň stanovená na 25 eur,“ poznamenal Tettinger.

Bratislavské Nové Mesto vlani evidovalo 1 970 platiteľov dane za psa. Podľa odhadov však v mestskej časti žije ďalších zhruba dvetisíc psov, za ktorých majitelia povinný poplatok nezaplatili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rudolf Kusý