Cyklista Paolini dostal 18-mesačný trest za kokaín

Luca Paolini
Taliansky cyklista Luca Paolini. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Talian Luca Paolini dostal od Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) 18-mesačný zákaz činnosti za pozitívny dopingový test na kokaín z vlaňajšej Tour de France.

„Antidopingový tribunál uznal jazdca vinným z neúmyselného porušenia antidopingových pravidiel (prítomnosť metabolitu kokaínu – benzoylekgonin, pozn.) a uložil mu dištanc na 18 mesiacov,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení na stránke UCI. Pôvodne mu hrozil trest na dva roky. Rodák z Milána má právo odvolať sa proti verdiktu, ale jeho bývalý tím Kaťuša už potvrdil, že ho neangažuje späť po rozviazaní zmluvy.

Paolini mal pozitívny nález kokaínu vo vzorke odobratej počas súťažnej kontroly 7. júla na Tour de France 2015. Najskôr odmietal užitie zakázanej látky, no koncom decembra sa k tomu priznal. Tridsaťdeväťročný veterán vtedy v rozhovore pre denník Gazzetta dello Sport prezradil, že užitie kokaínu pramenilo zo závislosti od liekov na spanie, ktorých hlavnou zložkou sú benzodiazepíny (psychoaktívne látky schopné meniť funkcie mozgu) a tie vytvárajú návykovosť. Kokaín je podľa antidopingového kódexu klasifikovaný ako zakázaná látka, ale športovci nedostávajú trest, ak majú mimosúťažný pozitívny nález.

Paolini patril k popredným cyklistom v profesionálnom pelotóne, na konte má etapové víťazstvá na Giro d’Italia a Vuelte, v posledných rokoch bol dvorným rozbiehačom pre šprintéra Alexandra Kristoffa a vlani vyhral aj klasiku Gent-Wevelgem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom