Cyklista Sanchéz triumfoval v Baku, Slovákom sa nedarilo

Baku
Čelo pelotónu kontrolovali Belgičania, Španieli, Francúzi a Taliani, svoje ambície ukazovali Belgičan Tom Boonen či Francúz Julian Alaphilippe. Foto: SITA/AP

BAKU 21. júna (WEBNOVINY) – Španielsky cyklista Luis León Sánchez získal druhú medailu na I. európskych hrách v Baku, po bronze v časovke vyhral preteky s hromadným štartom na 215,8 km. V špurte vedúcej štvorčlennej skupiny zdolal Ukrajinca Andrija Grivka, tretí došpurtoval Čech Petr Vakoč, víťaz Okolo Slovenska 2013. Zo Slovákov prišiel do cieľa len Michael Kolář, ktorý obsadil 50. priečku s 15-minútovým mankom za víťazom.

Preteky preverili pripravenosť pretekárov

Nedeľňajšie preteky poriadne preverili pripravenosť pretekárov, v pelotóne boli viacerí jazdci z tímov ProTour. Na okruhu dlhom 13,9 km nechýbali ostré stúpania, či úseky s dlažobnými kockami. Navyše sa jazdilo pod horúcim slnkom pri teplote 37 °C. Vďaka profilu nebola núdza o úniky a preteky boli otvorené do poslednej chvíle. Ostré tempo pelotónu nevydržali viacerí borci. Vpredu dlho jazdila šesťčlenná skupina, ktorá si vypracovala až päťminútový náskok.

Čelo pelotónu kontrolovali Belgičania, Španieli, Francúzi a Taliani, svoje ambície ukazovali Belgičan Tom Boonen či Francúz Julian Alaphilippe. Slováci Baška s Malovcom vzdali preteky približne po 130 kilometroch. „Chytili sme stratu, ktorá postupne narastala. V týchto podmienkach už nemalo žiaden význam ďalej pokračovať, do pelotónu by sme sa už nedotiahli,“ skonštatoval Ľuboš Malovec.

Záverečný okruh priniesol veľkú bitku

Pelotón sa ďalej drobil na menšie skupiny, po 160. km začal mierne strácať aj Michael Kolář. Tri kolá pred koncom na 188. km zostal vpredu z pôvodnej skupiny už len Vitalij Buc, balík ho mal na dohľad. Do posledného kola vošla vpredu 20-členná skupina, v ktorej boli všetci ašpiranti na zlato. Záverečný okruh priniesol veľkú bitku, jeden nástup striedal druhý.

Nádejne vyzeral únik víťaza Okolo Slovenska 2013 Čecha Petra Vakoča spoločne s najlepším na Tour Down Under 2005 či Paríž – Nice 2009, držiteľom vrchárskeho dresu na Vuelte 2014 Luisom Leónom Sánchezom zo Španielska, jeho krajanom Jesúsom Herradom Lópezom a Ukrajincom Andrijom Grivkom. Kvarteto si vďaka spolupráci držalo mierny náskok pred prenasledovateľmi, ktorí už nedokázali stratu zlikvidovať. V špurte mal najviac síl Sánchez.

Výsledky – I. európske hry v Baku:
CYKLISTIKA:

Preteky mužov s hromadným štartom na 215,5 km: 1. Luis León Sánchez (Šp.) 5:27:25 h, 2. Andrij Grivko (Ukr.), 3. Petr Vakoč (ČR), 4. Jesús Herrada López (Šp.) všetci čas ako víťaz, 5. Giacomo Nizzolo (Tal.), 6. Tom Boonen (Belg.) obaja +4, … 50. Michael Kolář + 15 min, Ľuboš Malovec, Erik Baška (všetci SR) nedokončili

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik BaškaJulian AlaphilippeĽuboš MalovecLuis León SánchezMichael KolářTom Boonen