Cyklisti aj majitelia elektromobilov budú mať nové značky

Cyklisti
cyklistický chodník Foto: ilustračné foto SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Nová dopravná značka, ktorá myslí na majiteľov elektromobilov či značka pre alternatívny spôsob odbočovania cyklistov cez veľké križovatky je súčasťou novely vyhlášky, s ktorou prichádza ministerstvo vnútra.

Zaviesť navrhujú niektoré nové značky, ktoré v súčasnosti neexistujú, no podľa ministerstva narastá ich potreba. Novela vyhlášky ministerstva vnútra o cestnej premávke je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Pribudnúť by mala zvislá informatívna dopravná značky pre označenie ciest III. triedy. Dôvodom je vládny návrh zákona o výbere mýta, ktorým sa od 1. januára 2014 navrhuje plošný zákaz jazdy nákladných vozidiel nad 12 ton na cestách III. triedy okrem dopravnej obsluhy.

Myslia aj na elektromobily

Vyhláška tiež navrhuje doplniť novú zvislú značku, ktorá informuje o mieste, kde možno dobíjať elektrickou energiou vyznačené vozidlo, teda elektromobil.

Zaviesť by sa mala aj značka, ktorá upozorňuje na alternatívny spôsob odbočovania cyklistov doľava na niektorých križovatkách. Podľa tvorcov vyhlášky patrí odbočovanie na križovatkách doľava k najnebezpečnejším manévrom pre cyklistov, a to najmä tam, kde sa križujú s autami a križovatka má viacero pruhov.

Vyššia bezpečnosť pre cyklistov

Navrhujú preto doplniť nový spôsob vedenia cyklistov cez zložité križovatky so semaformi, a to nepriame odbočenie vľavo. Je to spôsob vedenia cyklistov nepriamo, keď cyklisti vlastne najskôr v pravom pruhu pokračujú priamo, prejdú križovaný pruh a otočia sa o 90 stupňov doľava a z novej pozície taktiež pokračujú priamo, píše sa v dôvodovej správe vyhlášky.

Toto riešenie podľa materiálu pripomína prevedenie chodcov na druhú stranu. „Výhodou je to, že cyklisti nie sú ohrození motorovými vozidlami a nevznikajú zbytočné nebezpečné situácie,“ tvrdí rezort. Vyhláška tiež dovoľuje trojfarebný semafor so smerovými šípkami aj pre cyklistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom