Cyklistické preteky Giro d´Italia začnú mimo Európy, do Izraela odletela výbava všetkých tímov

Bob Jungels
Bob Jungel zvíťazil na 15. trati cyklistických pretekov Giro d´Italia. Foto: archívne, Claudio Peri/ANSA via AP Photo

JERUZALEM 30. apríla (WebNoviny.sk) – Prvé podujatie cyklistickej Grand Tour Giro dˇItalia štartuje v piatok 4. mája časovkou na 9,7 km v izraelskom Jeruzaleme, ale logistická operácia s tým spojená sa začala už v posledný aprílový deň.

V pondelok nabralo z Talianska smer Izrael nákladné lietadlo Boeing 747, ktorý prenesie do dejiska štartu pretekov cyklistickú výbavu vrátane bicyklov pre všetkých zúčastnených 22 tímov.

Väčšina pretekárov a členov realizačných tímov sa do Svätej zeme letecky presunú v utorok podvečer. Okrem časovky aj ďalšie dve etapy Giro d´Italia 2018 povedú izraelským územím s cieľovými mestami Tel Aviv a Eilat. Ide o prevratné rozhodnutie organizátorov, vôbec prvýkrát sa stane, že časť pretekov prestížnej Grand Tour (Giro d´Italia, Tour de France, Vuelta) sa presunie mimo Európu.

Stovky bicyklov a tisícky kolies

Podľa informácií denníka La Gazzetta dello Sport sa do Izraela na palube lietadla presunie 880 bicyklov a dovedna 2 700 kolies. Každý zo 175 účastníkov bude mať k dispozícii približne 5 bicyklov, tri na cestu a dva časovkové špeciály.

Súčasťou cyklistického materiálu budú aj prístroje a nástroje pre mechanikov, náhradné diely, masážne stoly, oblečenie, jedlo a nápoje a tiež trenažéry, kde si budú cyklisti skúšať svoje nohy pred vstupnou časovkou. Podľa organizátorov zo spoločnosti RCS Sport Giro d´Italia čaká najväčšia logistická operácia vo vyše storočnej histórii.

„Vybavenie pre jednotlivé tímy zaberie približne polovicu 134-tonovej kapacity Boeingu 747. Zvyšok naplnia veci a predmety spojené s organizáciou pretekov,“ vyhlásili organizátori na webe Cyclingnews. Rovnako upozorňujú, že všetko musí podliehať prísnym bezpečnostným opatreniam.

„Musí sa dodržať zákaz leteckej prepravy kvapalín vrátane reťazových olejov a tiež mydiel na umývanie či lepidiel na kolesá bicyklov. Aj preto je potrebný taký vysoký počet náhradných kolies na palube,“ informovali organizátori.

Preteky začínali mimo Talianska

To všetko čaká už v nedeľu 2 000 km vzdialená letecká cesta späť do Talianska, konkrétne na Sicíliu, kde bude pokračovať Giro d´Italia ďalšími etapami. Na tento účel organizátori vyčlenia štyri charterové lety tak, aby sa po pondelkovom dni voľna už v utorok 8. mája mohlo pokračovať 4. etapou z Catanie do Caltagirone (191 km).

Giro d´Italia sa od roku 2010 pravidelne každé dva roky začína mimo Talianska. Dejiskami Grande Partenza boli postupne holandský Amsterdam, dánsky Herning, severoírsky Belfast a holandský Utrecht.

Úvod Giro d´Italia 2018 na Blízkom východe je aj odkaz na 70. výročie vzniku štátu Izrael a zároveň spôsob na vylepšenie imidžu krajiny, ktorá sa pre množstvo ľudí spája s vojnovým besnením v súvislosti s izraelsko-palestínskym konfliktom.

„Bude to príležitosť, aby milióny ľudí pri televíznych obrazovkách a ďalší priamo pri trati videli skutočný alebo skôr normálny Izrael, ktorý oslavuje už 70 rokov,“ vyhlásil Sylvan Adams, ktorý stojí za prokontinentálnym cyklistickým tímom Israel Cycling Academy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom