Cyperské riešenie nemôže byť vzorom, hnevajú sa Európania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kríza, bomba, euro
Foto: Shutterstock

BERLÍN, LISABON 28. marca (WEBNOVINY) – Plán záchrany Cypru, ktorý zahŕňa zdanenie bankových vkladov, nemôže byť modelom pre riešenie dlhových problémov v ďalších európskych krajinách. Zhodli sa na tom v stredu predstavitelia vlád v Luxembursku aj Portugalsku.

„Znepokojuje ma spôsob, akým sa riešenie cyperskej dlhovej krízy používa ako možný manuál do budúcnosti,“ povedal luxemburský premiér a bývalý predseda Eurogroup Jean-Claude Juncker v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF.

„Toto nie je vzorové riešenie. Nemali by sme dať občanom dojem, že ich budúce vklady v európskych bankách by mohli byť ohrozené. Ani investorom by sme nemali dávať pocit, že ich peniaze v Európe nie sú v bezpečí,“ dodal Juncker.

Podobne sa po zasadnutí vlády vyjadril aj portugalský štátny tajomník pre vládne záležitosti Luís Marques Guedes. „Prípad Cypru je výnimočný. Neexistuje žiadne riziko, a to už povedali viacerí európski predstavitelia, žiadne riziko, že takéto riešenie by sa mohlo zovšeobecniť,“ vyhlásil Guedes s tým, že situácia na Cypre je veľmi špecifická a nemožno ju použiť ako vzor riešenia pre iné krajiny.

Holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem, ktorý vystriedal Junckera na poste šéfa Eurogroup, v pondelok v rozhovore pre denník Financial Times naznačil, že aj v iných európskych krajinách budú zadlžené banky v prípade krízy musieť využiť zdroje, ktoré im poskytujú nepoistené vklady, miesto peňazí daňových poplatníkov z EÚ.

Neskôr síce svoje vyjadrenie korigoval, európske akcie aj spoločná mena však už medzičasom zareagovali poklesom. Dijsselbloemovo vyhlásenie tiež podľa analytikov vrhlo tieň pochybností na plán vytvoriť bankovú úniu, ktorá má ukončiť dlhovú krízu tým, že oddelí banky od štátu.

Maltu nemožno porovnávať s Cyprom, tvrdí šéf centrálnej banky

Bankový systém Malty sa nedá porovnávať s Cyprom. V stredu to vyhlásil šéf maltskej centrálnej banky Josef Bonnici pre maltské noviny The Times s tým, že takéto porovnanie by bolo zavádzajúce.

„Problémy, ktorým čelia cyperské banky zahŕňajú veľké straty plynúce z držby gréckych dlhopisov. Maltské banky sú vystavené riziku v súvislosti s cennými papiermi zachraňovaných krajín len v obmedzenej miere,“ povedal Bonnici.

Šéf maltskej centrálnej banky, ktorý je zároveň členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), reagoval na špekulácie o tom, že bankové systémy na Malte a v Luxembursku budú ďalšie, ktoré budú čeliť problémom, keďže rozsah ich bankového sektora je v porovnaní s veľkosťou reálnej ekonomiky obrovský.

Podľa Bonniciho veľkosť bankového sektora v porovnaní s hrubým domácim produktom (HDP) ovplyvňuje množstvo inštitúcií, ktoré „prakticky nemajú žiadne hospodárske, alebo finančné prepojenie na ekonomiku“. Podľa Bonniciho je rozsah aktív domácich bánk, ktorý je na úrovni 300 % HDP, v rámci bežných limitov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean-Claude JunckerJeroen Dijsselbloem