Cyprus je pred krachom, ľudia prídu v bankách o časť úspor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyprus
Foto: SITA/AP

NIKÓZIA 17. marca (WEBNOVINY) – Cyperský prezident Níkos Anastasiádes sa v sobotu večer snažil upokojiť svojich spoluobčanov, ktorých nahnevali podmienky na udelenie záchrannej pôžičky zo strany Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Buď sme si mohli vybrať katastrofický scenár neriadeného bankrotu, alebo bolestivé ale kontrolované zvládnutie krízy, ktorá definitívne ukončí neistotu a poskytne východiskový bod na naštartovanie ekonomiky,“ povedal Anastasiádes v televíznom príhovore k národu

Obyvateľov Cypru v sobotu zachvátila panika po tom, ako lídri EÚ a MMF odsúhlasili pre ostrovnú krajinu záchrannú pôžičku. Súčasťou jej prijatia je totiž okrem iného aj to, že na pomoci sa musia podieľať aj klienti tamojších bánk. Tí prídu o 6,75 percenta svojich vkladov a v prípade, že majú na účte viac ako 100-tisíc eur, banka im z uložených peňazí stiahne až 9,9 percenta.

„Toto je lúpež a musíme v tom EÚ zastaviť,“ cituje spravodajský portál BBC jedného z nahnevaných obyvateľov. Ďalší však chápu, že v prípade krachu cyperských bánk by prišli ešte o oveľa viac peňazí.

Obyvatelia sa snažili v reakcii na správy vybrať z bankomatov svoje úspory, banky ich však krátko na to uzavreli a zablokovali aj akékoľvek elektronické operácie. Podmienky pôžičky začnú platiť až v utorok, keďže v pondelok je na Cypre štátny sviatok.

Cyperský parlament ale nebude v nedeľu mimoriadne rokovať o zdanení bankových vkladov, opatrení, ktoré je súčasťou medzinárodnej pomoci pre Cyprus. Rokovanie parlamentu presunulo neformálne stretnutie cyperských zákonodarcov na pondelok. V 56-člennom cyperskom parlamente nemá žiadna z politických strán absolútnu väčšinu. Tri politické strany už avizovali, že tento plán nepodporia.

Ministri financií eurozóny a predstavitelia MMF sa v sobotu dohodli na udelení záchrannej pôžičky pre Cyprus vo výške 10 miliárd eur. Ostrovná krajina je už piatym členom eurozóny, ktorého musí únia zachraňovať pred krachom. O pôžičke rokovali desať hodín na schôdzke v Bruseli. Jej výška je však podstatne nižšia, ako Nikóziou požadovaných 17 miliárd eur. Cyprus musí výmenou za úver zmenšiť svoj bankový sektor, zvýšiť dane a zaviesť rozsiahle reformy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať