Cyprus je v platobnej neschopnosti, tvrdí Moody's

Cyprus
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody‘s zaradila Cyprus do režimu platobnej neschopnosti.

Agentúra týmto krokom reagovala na výmenu dlhopisov, ku ktorej sa zaviazala vláda v Nikózii v rámci dohody s medzinárodnými veriteľmi.

Cyprus zavŕšil výmenu domácich dlhopisov v objeme 1 mld. eur v pondelok. Nové dlhopisy majú dlhšiu splatnosť, avšak rovnaký kupón ako pôvodné vládne obligácie.

Krajina tak nesplní svoje pôvodné záväzky, čo podľa agentúry znamená platobnú neschopnosť. Dopady výmeny dlhopisov na udržateľnosť cyperského dlhu bude Moody’s ďalej vyhodnocovať. Cyprus má od agentúry Moody’s ratingovú známku Caa3 s negatívnym výhľadom.

Cyprus získal v marci od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) úverový program v objeme 10 mld. eur. Krajina požiadala o zahraničnú finančnú pomoc ako piaty členský štát eurozóny.

Výmenou za poskytnutie záchranného úveru musí vláda v Nikózii ozdraviť svoj prebujnený finančný sektor a zatvoriť druhú najväčšiu banku v krajine.

K rekapitalizácii najväčšej cyperskej banky, Bank of Cyprus, má prispieť aj čiastočná konfiškácia nepoistených vkladov nad 100 tis. eur. Cyperská ekonomika sa tento rok podľa odhadov zmenší o 8,7 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom