Cyprus sa má zjednotiť, pritlačiť naň by mohla EÚ

Cyprus
Foto: SITA/AP

BRUSEL 17. apríla (WEBNOVINY) – Prominentný nemecký europoslanec Daniel Cohn-Bendit vytkol v stredu všetkým, ktorí dali Cypru pôžičku, že netrvali na zjednotení krajiny.

Podľa poslanca udržateľná ekonomická obnova stredomorského ostrova je dosiahnuteľná iba prilákaním obchodu a investícií z najväčšej a najdynamickejšej ekonomiky v regióne Turecka.

Cyprus je rozdelený od tureckej invázie v roku 1974. Cyperskí Turci vyhlásili na severe ostrova nezávislý štát v roku 1983, no uznalo ho iba Turecko. Posledná snaha OSN o sprostredkovať zjednotenie ostrova sa skončila v roku 2004 neúspechom.

Na záchranu ekonomiky dostane Cyprus záchrannú núdzovú pomoc vo výške 10 miliárd eur, bez ktorej by krajina nemohla splácať svoje dlhy.

Vláda však za to musí zatvoriť druhú najväčšiu banku Laiki a zreštrukturalizovať svoju najväčšiu peňažnú inštitúciu Bank of Cyprus.

Nikózia a zahraniční poskytovatelia núdzových úverov rozhodli, že majitelia vkladov vyšších ako 100 tis. eur v bankách Laiki a Bank of Cyprus o časť svojich peňazí prídu a prispejú nimi na rekapitalizáciu oboch inštitúcií spoločne s majiteľmi akcií a dlhopisov. Vklady do sumy 100 tis. eur sú garantované.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom