Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cyril a metod
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Cyril a Metod. Foto: wikipedia.com
4. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Cyril a Metod sú inšpiráciou aj dnes, tvrdí prezident Kiska

BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Štátny sviatok sv. Cyrila a Metoda je podľa prezidenta SR Andreja Kisku príležitosťou hľadať inšpiráciu pre prítomnosť.

Cyril a Metod išli za svojimi cieľmi

„Je zrejmé, že starší Metod i mladší Konštantín boli veľmi pracovití, vzdelaní a rozhľadení ľudia. Vďaka svojim schopnostiam a energii sa uplatnili v mnohých oblastiach – v teológii, filozofii, práve, diplomacii či v rétorike. Solúnski bratia sú skvelým príkladom toho, že rozvíjať svoj talent, vzdelávať sa, pracovať na sebe má zmysel,“ píše prezident vo svojom vyhlásení k Sviatku svätého Cyrila a svätého Metoda.

Agentúre SITA vyhlásenie poskytla Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Ako ďalej konštatuje hlava štátu, „Konštantín a Metod zažili aj príkoria, krivdy či podrazy, opakovane však dokázali vstať a obhajovať svoje názory. Toto môže byť inšpiratívne aj pre nás. Život bežne prináša aj prekážky či osobné prehry, mali by sme sa však pokúsiť aj napriek nim kráčať za svojimi cieľmi. Aj za cieľmi, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nedostižné. Odvaha, nepoddajnosť a húževnatosť sú dobré vlastnosti pre každého človeka“.

Obrazom: Slováci si pripomínajú príchod vierozvestov Cyrila a Metoda

Vzor pre Slovákov

Byzantskí súrodenci boli podľa Kisku „otvorení svetu, prijímaniu nových myšlienok. Aj preto, že ovládali viacero jazykov. Pokojne mohli zostať pôsobiť iba vo svojom rodisku. Výzvy, ktoré im priniesol osud, však prijali, neboli alibistickí a nepovedali si, že nech to urobí niekto iný“.

Prezident dodáva, že na svätcoch môže byť pre obyvateľov Slovenska inšpiratívna ich obdivuhodná pracovitosť, vzdelanie, odvaha či vytrvalosť.

Na Slovensku sviatok Cyrila a Metoda oslavujeme 5. júla. Štátnym sviatkom si pripomíname slovanských vierozvestov, ktorí zostavili slovanské písmo hlaholiku a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty. Svätí Cyril a Metod boli tiež vyhlásení za spolupatrónov Európy.

Odporúčané články

Hlasovanie o sudcoch bude tajné, parlament Kiskovi nevyhovel Andrej Kiska vybral jednu ústavnú sudkyňu, ostatní neprešli

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...