Dakar zasiahla prietrž mračien, v hlavnom meste Senegalu napršalo toľko ako za celý rok

Dakar, Senegal
Hlavné mesto Senegalu - Dakar. Foto: ilustračné, Getty images

Tisíce ľudí v senegalskom hlavnom meste Dakar zostali bez strechy nad hlavou po tom, čo víkendová prietrž mračien so sebou doniesla veľké množstvo zrážok. Mnohé cesty sa v priebehu niekoľkých minút premenili na rieky a obyvatelia Dakaru sa miestami brodili vodou vo výške hrude.

V Senegale dosiaľ v súvislosti so záplavami potvrdili najmenej šesť obetí na životoch.

Ľudia sú vyčerpaní

Vládny denník Le Soleil informoval, že v niektorých lokalitách spadlo počas soboty toľko vody, koľko tam bežne naprší dohromady v priebehu roka. V Rufisque na predmestí Dakaru zaznamenali až 21 centimetrov zrážok.

„Sme vyčerpaní. Ostatné dva dni sme boli pod vodou. Situácia sa vymkla spod kontroly. Potrebujeme pomoc od štátu,“ smútil obyvateľ Dakaru Amdy Mbaye, ktorému zaplavilo dom na predmestí Keur Massar.

Spustili núdzový plán

Senegalské úrady uviedli, že spustili núdzový plán, ktorý umožní rýchle uvoľnenie finančných prostriedkov na zmobilizovanie záchranných tímov potrebných pri evakuácii obyvateľstva.

Meteorológovia predpovedajú na tento týždeň ďalšie dažde, čo v Dakare, kde je často nedostatočná kapacita kanalizačného systému, vyvoláva obavy z ďalších povodní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom