Ďalší katalánski exministri začali držať hladovku na protest voči zaobchádzaniu španielskymi súdmi

Josep Rull, Joaquim Forn
Bývalý katalánsky minister infraštruktúry Josep Rull, vpravo, a exminister vnútra Joaquim Forn, vľavo, začali vo väzbe držať hladovku na protest porti zaobchádzaniu španielskou vládou. Foto: SITA - koláž WBN

MADRID 4. decembra (WebNoviny.sk) – Dvaja väznení členovia bývalej katalánskej vlády sa pridali k dvom niekdajším kolegom a začali držať hladovku na protest proti podľa nich nespravodlivému zaobchádzaniu zo strany španielskych súdov.

Bývalý katalánsky minister infraštruktúry Josep Rull a exminister vnútra Joaquim Forn v pondelňajšom stanovisku uviedli, že španielsky ústavný súd blokuje ich odvolania proti väzbe už viac než rok.

Exministri sa chcú preto obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva, čo sa však môže stať až potom, keď vyčerpajú všetky možnosti odvolania sa vo vlasti.

Dvaja ďalší regionálni politici Jordi Sanchéz a Jordi Turull začali protestnú hladovku z rovnakého dôvodu v sobotu. Madrid drží viacerých katalánskych separatistov vo väzbe pre možné riziko ďalšieho vyvíjania snáh o osamostatnenie Katalánska a tiež pre riziko úteku zo Španielska. Vláda v reakcii na hladovku uviedla, že „separatistickí lídri budú mať spravodlivý proces“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jordi Turull