Ďalší masaker v Sýrii, armáda zabila stovky dedinčanov

Syria raketa
Foto: SITA/AP

BEJRÚT 13. júla (WEBNOVINY) – Sýrske vládne jednotky zabili vo štvrtok až 200 ľudí v dedine Tramsá v centrálnej provincii Hamá. Ide o najhorší masaker od začiatku povstania v marci minulého roku.

Opozičná Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv uviedla, že dedinu obkľúčili vládne jednotky a provládne milície (šabíha) a bombardovali ju za pomoci tankov a helikoptér.

Dedinu podľa svedkov ostreľovali celý deň, pričom sa zamerali najmä na mešitu, v ktorej sa ukrývali ľudia. Následne do obce vnikli príslušníci milícií, ktorí mnohých dedinčanov popravili ranou do hlavy.

Väčšinu obetí tvoria civilisti vrátane žien a detí. V dedine žilo 7000 ľudí, teraz je však prázdna.

Všetci sú mŕtvi alebo utiekli,“ povedal líder povstalcov Abú Muhamad Sýrska štátna televízia už obvinila z masakra teroristické skupiny.

Zväčšiť mapu

Sýrska opozícia žiada OSN o ochranu bezbranných

Osn syria
Foto: SITA/AP

Po masakre hlavné sýrske opozičné zoskupenie Sýrska národná rada vyzvala v piatok Bezpečnostnú radu OSN (BR OSN), aby prijala záväznú rezolúciu odsudzujúcu režim prezidenta Baššára al-Asada.

Sýrska národná rada žiada prijatie rezolúcie na základe kapitoly VII Charty OSN, ktorá umožňuje prijatie opatrení voči režimom ohrozujúcim mier vrátane ekonomických sankcií a vojenskej intervencie.

Očakávame, že BR OSN prevezme plnú zodpovednosť za ochranu bezbranných Sýrčanov pred takýmito zločinmi,“ píše sa vo vyhlásení sýrskej opozície, ktorá žiada okamžitú reakciu medzinárodného spoločenstva.

Do Turecka zo susednej Sýrie prešlo v noci zo štvrtka na piatok 227 Sýrčanov vrátane dvoch generálov a pridali sa k povstalcom na druhej strane hraníc, informovala agentúra AFP.

Spojené štáty v piatok varovali sýrskych predstaviteľov, že ich budú „brať na zodpovednosť„, ak nezabezpečia svoje zásoby chemických zbraní. Dôvodom na varovanie boli informácie, že niektoré chemické zbrane boli vyvezené zo skladov.

Američania varujú pred únikom chemických zbraní

Syria
Foto: SITA/AP

Americký denník The Wall Street Journal vo štvrtok uviedol, že tajné služby naznačili „presun“ chemických zbraní, dôvod tohto presunu nie je známy. Denník tiež napísal, že Obamova administratíva je veľmi „znepokojená sýrskymi zásobami nervovo-paralytického plynu sarín„.

Americkí predstavitelia sa obávajú, že tieto zbrane by mohli byť použité proti povstalcom a civilistom, iní sú presvedčení, že tento materiál je zámerne ukrývaný pred opozičnými a západnými silami.

Opakovane sme dali najavo, že sýrska vláda je zodpovedná za zabezpečenie skladísk chemických zbraní,“ uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Victoria Nulandová. Sýria má údajne aj zásoby yperitu a kyanidu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov