Ďalšie štyri roky, Barack Obama vyhral prezidentské voľby

Obama
Foto: twitter.com

WASHINGTON 7. novembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama vyhral utorkové ostro sledované voľby a v Bielom dome tak zostáva aj ďalšie štyri roky.

O najvyššie posty sa opätovne uchádzalo duo z Demokratickej strany – úradujúci prezident Barack Obama a jeho viceprezident Joe Biden. Oproti nim stáli republikáni Mitt Romney a Paul Ryan.

Prvé volebné miestnosti sa otvorili o polnoci miestneho času na východe krajiny, a to okrem iných aj vo Virgínii a New Hampshire.

Právom voliť disponuje viac ako 200 miliónov ľudí. Víťaz potreboval získať 270 z celkového počtu 538 voliteľov rozdelených nerovnomerne po všetkých 50 štátoch.

Novozvolený prezident len niekoľko minút po zverejnení informácie o jeho víťazstve poďakoval spoluobčanom za dôveru. Urobil tak prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti Twitter. „Udialo sa to kvôli vám. Ďakujem Vám. Ďalšie štyri roky,“ píše sa v jeho stručnej správe.

Priebeh volieb:

Obrazom: Víťazný prejav Baracka Obamu

* Demokratický kandidát Barack Obama podľa denníka Washington Post vyhral voľby na Floride, Romney získal Aljašku.

*Stále sa čaká na výsledky volieb z Aljašky a Floridy.

*Barack Obama podľa televízie CNN získal na svoju stranu 303 voliteľov, Romney 206. Stále nie sú známe výsledky volieb na Floride, kde je náskok demokratov jedno percento.

*„To najlepšie ešte len príde,“ prihovoril sa Barack Obama svojim podporovateľom vo volebnej centrále Demokratickej strany v Chicagu po ohlásení výsledkov prezidentských volieb. Na pódiu pred tisíckami fanúšikov mu spoločnosť robila manžela Michelle a dcéry Sasha a Malia. Obama vo víťaznom prejave sľúbil, že bude bojovať za strednú triedu a americký sen.

Obrazom: Prejav Mitta Romneyho po prehre vo voľbách

* Mitt Romney priznal svoju porážku v utorkových prezidentských voľbách. Telefonickým rozhovorom najskôr zagratuloval Barackovi Obamovi k triumfu. Približne o 6:55 hod. SEČ predstúpil pred svojich priaznivcov, aby verejne uznal prehru. V prejave sa poďakoval svojej manželke Ann a „pravej ruke“ Paulovi Ryanovi.

* Novozvolený prezident USA Barack Obama si získal aj štáty Nevada a Colorado. Podľa televízie CNN má na svojej strane 303 voliteľov, Romney o sto menej. Hlasy ešte nie sú sčítané vo všetkých štátoch USA.

Obrazom: Demokrati oslavujú znovuzvolenie Baracka Obamu

* Kontroverzný republikán Todd Akin, ktorý obhajoval znásilnenie, prehral a nebol zvolený do Senátu.

* Americký Kongres zostane aj naďalej zablokovaný. Zatiaľ čo si republikáni zachovajú kontrolu nad Snemovňou reprezentantov, demokrati budú aj naďalej dominovať v Senáte.

* Kandidát demokratov a novozvolený prezident USA Barack Obama má už najmenej 290 voliteľov. Hlasy ešte nie sú sčítané vo všetkých štátoch USA.

Obrazom: Takto volili Američania svojho prezidenta

* Obama podľa prepočtov získal už 275 voliteľov, pričom na zvolenie mu stačil zisk 270 voliteľov. Jeho víťazstvo už oslavujú aj v centrále Demokratickej strany v Chicagu. Jeho súper Mitt Romney zatiaľ nereagoval a porážku ešte nepriznal.

* Obama triumfoval aj v kľúčovom štáte Ohio.

* O 5:19 hod. SEČ televízia CNN oznámila víťazstvo Baracka Obamu nad Mittom Romneym. Udialo sa to po ohlásení priebežného výsledku z neoficiálneho sčítania voliteľov. Obama obhájil kreslo v Bielom dome podľa prvej správy televízie CBS v pomere 271:201. Hlasy ešte nie sú sčítané vo všetkých štátoch USA.

* Barack Obama vedie nad Mittom Romneym v pomere 238:191 pred zverejneným výsledkov v kľúčových troch štátoch Florida, Ohio, Virgína. O piatej hodine SEČ o tom informovala televízia CNN.

Obrazom: Prezidentské voľby v USA sledovali Američania aj na Slovensku

* Mitt Romney vedie nad Barackom Obamom v pomere 163:158 pred zverejneným výsledkov v kľúčových troch štátoch Florida, Ohio, Virgína, informovala o tom agentúra AFP. Televízia CNN hovorí o priebežnom víťazstve republikána nad kandidátom demokratov 169:157.

* Pre Obamu sa priaznivo vyvíja situácia v kľúčovom štáte Ohio a minimálny náskok má na Floride. V zálohe navyše má aj Kaliforniu s 55 voliteľmi, ktorí nie sú zatiaľ do priebežného stavu zarátaní, keďže sa tam ešte volí. Republikánovi Mittovi Romneymu zrejme nepomôže ani pravdepodobné víťazstvo vo Virgínii či Severnej Karolíne.

* Barack Obama uspel v tzv. nerozhodnutom New Hamshire. Triumfoval aj vo Wisconsine, rodisku Paula Ryana, ktorý je republikánsky kandidát na viceprezidenta USA.

Americké prezidentské voľby
Foto: SITA/AP

* Republikán Romney si pripísal víťazstvo aj v štátoch Mississippi, Severná Dakota, Južná Dakota, Wyoming, Arkansas, Kansas i v Louisiane. Informovala o tom agentúra AP.

* Najnapínavejší súboj stále prebieha v štáte Florida, kde sa bojuje o 29 voliteľov. Aj po spočítaní tretiny hlasov je však rozdiel medzi Obamom a Romneym prakticky zanedbateľný. Kľúčové budú aj výsledky z Ohia, v ktorom zatiaľ vedie Obama, i z Virgínie, kde sa zatiaľ viac darí republikánovi.

* Ako informovala agentúra AFP, volebné miestnosti sa zatvorili aj v niektorých tzv. nerozhodnutých štátoch. Obama podľa očakávania zvíťazil v New Yorku, New Jersey, Illinois a v Pennsylvánii. Romney zase „dobil“ Texas a Indianu.

Nedokázal však uspieť v rodnom Michigane. Agentúra AFP zverejnila, že k 21:00 hod miestneho času mal Mitt Romney na svojej strane 154 voliteľov a Obama 144. Stále sa čaká na výsledky z tzv. nerozhodnutých štátov. Televízia CNN hovorí o 152 voliteľoch pre republikána a 143 voliteľov dalo hlas demokratickému kandidátovi.

Americké prezidentské voľby
Foto: SITA/AP

* Obama triumfoval aj v štátoch Illinois, Massachusetts, Maryland i Delaware. kým republikán Mitt Romney podľa očakávaní získal Kentucky, Indianu, Južnú Karolínu i Virgíniu.

Neoficiálny aktuálny stav na voliteľov je teda 47:33. Na celkové víťazstvo je potrebné získať 270 voliteľov.

* Podľa prvých povolebných prieskumov po zatvorení volebných miestností vo východoamerických štátoch vyhral v štáte Vermont prezident Barack Obama, kým Mitt Romney získal Kentucky a s najväčšou pravdepodobnosťou aj Indianu.

Neoficiálny aktuálny stav na voliteľov je teda 3:19. Na celkové víťazstvo je potrebné získať 270 voliteľov.

* Prvé volebné miestnosti v rámci utorňajších prezidentských volieb v USA už zatvorili svoje brány. Ide prevažne o časti východných štátov ako Kentucky a Indiana, výsledky z ktorých však pre menší počet voliteľov nebudú mať väčší dopad na celkový výsledok hlasovania.

Superbúrka Sandy voľby nezatienila
Foto: SITA/AP Photo/Seth Wenig

* Seattle vyšetruje vlámanie do priestorov volebnej centrály Demokratickej strany. Podľa médií je na mieste polícia, zatiaľ však nie sú známe žiadne ďalšie podrobnosti.

* V štáte Pennsylvánia, ktorý bude jedným z jazýčkov na váhach, zase museli opraviť volebný stroj. Ten napriek opakovanému označovaniu mena Obamu, zaznačoval meno jeho republikánskeho vyzývateľa Mitta Romneyho. Na problém poukázal jeden z voličov, ktorý chybné fungovanie stroja zaznamenal na video a to uverejnil na portáli YouTube.

Obrazom: Najvtipnejšie momenty prezidentskej kampane

* Barack Obama vyjadril uznanie Mittovi Romney, ktorého kampaň označil za „oduševnenú“. Zároveň vyjadril očakávanie „dobrej noci“ a bez ohľadu na výsledok vopred poďakoval všetkým, ktorí ho podporovali a „tvrdo“ pre neho pracovali. „Už sa teším na výsledky,“ povedal Obama, ktorý celý volebný deň trávi vo svojom domovskom meste Chicago.

* Za veľkej pozornosti médií odvolil aj republikánsky kandidát Mitt Romney so svojou manželkou Ann. Dvojica hlasovala v centre pre seniorov na bostonskom predmestí Belmont. Romney považuje svoje šance na víťazstvo za „veľmi dobré“. Na otázku novinára koho volil, odpovedal s úsmevom: „Veď to viete.“

* Volebné miestnosti na východe krajiny sa oficiálne otvorili o 6:00 miestneho času (12:00 SEČ). Hlasovať sa začalo v štátoch New Hampshire, Virginia, New York, New Jersey, Connecticut, Indiana, Kentucky, Maine a Vermont.

Mitt Romney cíti životnú šancu
Foto: SITA/AP Photo/Mary Altaffer

* Susedná obec Hart’s Location, ktorá má dvakrát toľko voličov ako Dixville Notch dala Obamovi 23 hlasov a Romneymu deväť.

* Prví odvolili ako tradične obyvatelia Dixville Notch v štáte New Hampshire, kde súčasný prezident Barack Obama s republikánom Mittom Romneym získali zhodne po päť hlasov.

Americké prezidentské voľby
Foto: SITA/AP
Americké prezidentské voľby
Foto: SITA/AP

Milióny Američanov, od slnečnej Kalifornie až po superbúrkou Sandy spustošené mestá v New Jersey, s napätím sledovali priebeh utorkových prezidentských volieb. Mnohí z nich bli trpezliví, iní neskrývali nervozitu nad ďalším osudom ich krajiny.

Ako uviedla agentúra AFP, v atmosfére pred uzatvorením hlasovacích miestností bolo cítiť pocit vzrušenia z toho, že Spojené štáty stoja na „križovatke“.

„Je to veľmi vzrušujúce,“ povedal pre AFP Cal Alde z mestečka Falls Church vo Virgínii, ktorý si pre „osudový“ deň obliekol tričko s portrétom Baracka Obamu aj cylinder vyzývajúci k jeho voľbe.

Ale my nie sme objektívni. Aj Romney má veľa prívržencov,“ dodal jeho kolega Will Farnam počas raňajok v Starbuckse.

Republikáni samozrejme videli výsledok prezidentských volieb inak. „Virgínia rozhodne,“ myslela si Caitrin McCarronová, podporovateľka Mitta Romneyho z neďalekého Arlingtonu.

V Hobokene v štáte New Jersey zase voliči trpezlivo čakali popri troskách a odpadkoch. Obyvatelia sa len pomaly spamätávajú z hrôzostrašného vyčíňania superbúrky Sandy. Provizórna miestnosť bola pre technické problémy otvorená o 40 minút neskôr, ale približne 60 voličov si pokojne počkalo, aby mohli odovzdať hlas svojmu favoritovi.

„Prepáčte nám, ako to tu vyzerá,“ prihovoril sa reportérom AFP jeden z pracovníkov volebnej miestnosti a dodal: „Pred dvomi dňami tu bolo ešte 60 centimetrov vody.“

Ostro sledované boli aj voľby na Floride, ktorá rozhodla o triumfe Georgea W. Busha počas volieb v roku 2000. Meteorológovia vydali pre túto oblasť varovanie pred silnou búrkou. To však neodradilo 20-ročnú Mary Ann Weberovú, študentku architektúry na Miamskej univerzite.

Priznala sa, že volila Obamu, vidí ho ako silného lídra pre zavedenie sociálnych zmien v spoločnosti. Úplne odlišný názor má 72-ročný Ruben Salazar, ktorý sa narodil na Kube. „Volím Romneyho! Potrebujem prácu pre moju ženu, dcéru a lepšiu budúcnosť pre vnúčatá,“ vysvetlil.

Prezidentské voľby sprevádzajú desiatky referend

Voľby sú sprevádzané aj množstvom referend – týka sa to až 38 štátov, kde obyvatelia rozhodujú o 174 zákonoch.

Ide napríklad o Idaho a Južnú Dakotu. Odborári zastupujúci učiteľov tam presadili niekoľko všeľudových hlasovaní, v ktorých sa obyvateľov opýtajú na viaceré zmeny týkajúce sa školstva.

V štátoch Oregon, Washington a Colorado sa bude rozhodovať o dekriminalizácii marihuany pre osobnú spotrebu. Najsledovanejšie však budú referendá v súvislosti s takzvanými registrovanými partnerstvami.

V Marylande a Washingtone budú mať voliči možnosť zvrátiť legislatívu, ktorá povoľuje uzatváranie manželstiev aj osobám rovnakého pohlavia. V tejto súvislosti sa uskutoční aj historické referendum v štáte Maine – obyvateľov sa tam opýtajú, či súhlasia s uzákonením registrovaných partnerstiev. V histórii USA pôjde vôbec o prvé podobné všeľudové hlasovanie.

Pomerne bizarné referendum je naplánované v štáte Michigan. Voliči rozhodnú o tom, či súhlasia s výstavbou mosta vedúceho cez hranicu do susednej Kanady.

Ako sa hlasovalo:

Štáty, v ktorých vyhral Barack Obama:

– Colorado (9)

– Connecticut (7)

– Delaware (3)

– Havaj (4)

– Illinois (20)

– Iowa (6)

– Kalifornia (55)

– Maryland (10)

– Massachusetts (11)

– Maine (4)

– Michigan (6)

– Minnesota (10)

– Nevada (6)

– New Hampshire (4)

– New Jersey (14)

– New York (29)

– Ohio (18)

– Oregon (7)

– Pennsylvania(20)

– Rhode Island (4)

– Vermont (3)

– volebný obvod Washington, DC (3)

– Washington (12)

– Wisconsin (10)

Štáty, v ktorých vyhral Mitt Romney:

-Alabama (9)

– Aljaška (3)

– Arizona (11)

– Arkansas (6)

– Georgia (16)

– Idaho (4)

– Indiana (11)

– Južná Dakota (3)

– Južná Karolína (9)

– Kansas (6)

– Kentucky (8)

– Louisiana (8)

– Missouri (10)

– Mississippi (6)

– Montana (3)

– Nebraska (5)

– Oklahoma (7)

– Severná Dakota (3)

– Tennessee (11)

– Texas (38)

– Utah (6)

– Virgínia (5)

– Wyoming (3)

Údaje z Floridy (29) zatiaľ nie sú známe.

Pozn.: Čísla v zátvorke znamenajú počet voliteľov v danej oblasti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaJoe BidenMitt Romney