Ďalšie trestné oznámenie na Mazureka preferencie neovplyvní. Kedy to kotlebovcom môže uškodiť?

Marian Kotleba, Milan Mazurek
Zľava: Predseda ĽSNS Marian Kotleba a poslanec ĽSNS Milan Mazurek. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Opätovné trestné stíhanie poslanca Národnej rady SR (NR SR) za stranu Kotlebovci- Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Milana Mazureka nemusí vôbec uškodiť preferenciám strany. Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík.

Ako doplnil, voči Milanovi Mazurekovi sa už viedlo trestné konanie a bol aj právoplatne odsúdený, ale vzhľadom na to, že zaplatil pokutu sa naňho nazeralo „ako keby ani stíhaný nebol.“

Podľa oznámenia prokuratúry oznamovateľovi podnetu sa opätovné stíhanie týka statusu, ktorý bol dňa 11. júna zverejnený na verejne prístupnom facebookovom profile s názvom „Milan Mazurek – poslanec NR SR”.

ĽSNS sa k statusom nevie ani priznať

Podľa Štefančíka by opätovné trestné stíhanie mohlo ĽSNS uškodiť vtedy, ak by štát uvažoval o tom, že by zakázal činnosť pravicových extrémistov. „Ak by bol odsúdený, tak by to mohlo uškodiť v prípadnej obrane strany,“ doplnil.

„Na druhej strane ĽSNS je známa politická strana, ktorá sa prezentuje niekedy až rasistickými alebo xenofóbnymi prejavmi. Netreba však zabúdať a všímať si to, akým spôsobom sa ĽSNS bráni. Vyzerá to, ako keby stiahla chvost a k hrdinským statusom na sociálnych sieťach sa nevie ani priznať,“ podotkol politológ.

Podľa neho to môže byť spôsobené tým, že sa obávajú trestného stíhania a odsúdenia, alebo aj straty mandátu.

Mazurek reagoval na útok vo Vrútkach

Status poslanca z predmetného dátumu sa týkal útoku vo Vrútkach, kde páchateľ na pôde školy dobodal ma smrť zástupcu riaditeľky. Poslanec ho okrem iného označil za príslušníka „diskriminovanej menšiny”.

Milan Mazurek už bol v roku 2019 právoplatne odsúdený za výroky na adresu Rómov, pričom na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR dostal finančný trest vo výške 10-tisíc eur. V dôsledku právoplatného odsúdenia prišiel ku koncu minulého voleného obdobia aj o poslanecký mandát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan MazurekRadoslav Štefančík
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republikyNS Najvyšší súd SR