Ďalšou vesmírnou turistkou má byť speváčka Sarah Brightman

Brightman
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Britská speváčka Sarah Brightman by mala byť ďalším človekom, ktorý sa do vesmíru vydá ako turista.

V stredu o tom informovala ruská agentúra Interfax s odvolaním sa na bližšie nešpecifikovaný zdroj z prostredia ruského vesmírneho letectva.

V súčasnosti 52-ročná sopranistka by sa do vesmíru mohla dostať v roku 2015. Manželka skladateľa Andrewa Lloyda Webbera by bola prvým vesmírnym turistom od roku 2009, kedy k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) zamieril Kanaďan Guy Laliberté, ktorý je zakladateľom Cirque du Soleil.

Brightman približne pred mesiacom navštívila Rusko, aby tam absolvovala zdravotnú prehliadku, ktorá vraj dopadla dobre. Po nej by mala nastúpiť na prípravný kurz pred letom. Speváčkin agent tieto informácie zatiaľ nekomentoval.

Sedem ľudí vo vesmíre

Kozmonaut
Foto: SITA/AP

Rusi sprostredkovali cestu do vesmíru už siedmim ľuďom. Prvým, ktorý sa vybral na ISS, bol v apríli 2001 americký finančník Dennis Tito.

Po ňom nasledoval Juhoafričan Mark Shuttleworth (2002) a ďalší Američan Gregory Olsen (2005). Prvou vesmírnou turistkou sa v roku 2006 stala Američanka s iránskym pôvodom Anousheh Ansari.

Hneď dvakrát sa do vesmíru vybral americký miliardár maďarského pôvodu Charles Simonyi, ktorý bol na ISS v apríli 2007 a následne v apríli 2009.

Šiestym turistom sa v októbri 2008 stal americký producent počítačových hier Richard Garriott a zatiaľ posledným siedmym v októbri 2009 spomenutý Guy Laliberté.

Vesmírne lode Sojuz

Každý z vesmírnych turistov zaplatil ruskej kozmickej agentúre Roskosmos a americkej spoločnosti Space Adventures približne 20 miliónov amerických dolárov.

Rusi lietajú do vesmíru na vesmírnych lodiach Sojuz, v ktorých sa odvezú traja ľudia. V súčasnosti dokážu s ľudskou posádkou lietať na ISS iba oni. Spojené štáty americké totiž vlani v júli ukončili svoj 30 rokov trvajúci program raketoplánov.

ISS je trvalo obývaná od roku 2000 a v súčasnosti má kapacitu pre pobyt šesť osôb. Momentálne je k ISS pripojená loď Sojuz TMA-04M s posádkou Genadij Padalka (Rusko), Sergej Revin (Rusko) a Joseph Acabá (USA) a tiež Sojuz TMA-05M s posádkou Juri Malenčenko (Rusko/Ukrajina), Sunita Williams (USA) a Akihiko Hoshide (Japonsko). Ďalšia vesmírna loď Soyuz s trojčlennou posádkou by mala k ISS vyraziť 15. októbra.

Sarah Brightman & Andrea Bocelli: Time to Say Goodbye

https://www.youtube.com/watch?v=Nl9WMIPzd6w

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea BocelliSarah Brightman