Damask žiada Priateľov Sýrie o bezletovú zónu nad krajinou

Osn syria
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 6. júla (WEBNOVINY) – Lídri sýrskej opozície žiadajú účastníkov medzinárodnej konferencie v Paríži o bezletovú zónu nad Sýriou, no USA ako aj ich európski a arabskí spojenci sa namiesto toho koncentrujú na ekonomické sankcie.

Hassan Hášimí, generálny tajomník opozičnej Sýrskej národnej rady, uviedol, že medzinárodné spoločenstvo sa rozhoduje pomaly.

Hášimí povedal, že na parížskej konferencii Priateľov Sýrie v piatok očakáva „pevný postoj“ a schválenie bezletovej zóny, ktorá by zabránila vojenským jednotkám „lietať ponad dezertovanými vojakmi a civilistami a ostreľovať ich„.

Rusko, hlavný spojenec Sýrie, je však proti akejkoľvek vojenskej intervencii a na konferencii v Paríži sa nezúčastňuje.

Očakáva sa, že ak režim prezidenta Baššára al-Asada urýchlene nebude implementovať mierový plán Kofiho Annan, vyslanca OSN a Ligy arabských štátov, americkí a európski diplomati uvalia na Sýriu ďalšie sankcie.

Na konferencii v Paríži francúzsky prezident Francois Hollande povedal, že sýrsky konflikt ohrozuje medzinárodný mier a bezpečnosť a vyzval Rusko, aby podporilo zmenu režimu.

Hollande zdôraznil, že Bezpečnostná rady OSN musí urýchlene konať na podporu Annanovho mierového plánu. Podľa Hollanda situácia je o to nebezpečnejšia, že jedinou stratégiou sýrskeho režimu je eskalovať zabíjanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François Hollande
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov