Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kozmetika
Ako nebezpečný bol nahlásený lak na nechty - GelLack od značky Depend. Foto: SITA/ÚVZ SR
14. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Dámy pozor, nebezpečná kozmetika na trhu ohrozuje zdravie

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na nebezpečnú kozmetiku v Európskej únii. Výrobky nahlásili kontrolné orgány vo Francúzsku a Švédsku do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX).

Ide o zelenú ílovú pastu pôvodom z Francúzska a lak na nechty zo Švédska. Výrobky by sa mohli vyskytovať aj na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

V zelenej ílovej paste Argile verte montmorillonite 100% minérale od značky Centifolia vyrobenej v tomto roku bol zistený prekročený limit pre celkový počet mikroorganizmov. Vo výrobkoch zistili aj prítomnosť olova, bária a arzénu, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Kozmetika
Foto: SITA/ÚVZ SR

Lak môže poškodiť pokožku

Ako nebezpečný bol nahlásený aj lak na nechty – GelLack od značky Depend. Počas roka boli nahlásené štyri prípady vážneho poškodenia zdravia pri používaní tohto výrobku, upozorňuje Rovný.

Balenie obsahuje štyri výrobky – Depend GelLack Base, Depend GelLack color, Depend GelLack Top a Depend cleanser. Základ, farba a vrchná vrstva sa aplikujú vo vrstvách, po každej nasleduje 30-sekundové sušenie pod LED lampou.

Výrobky môžu spôsobiť alergie

Na obale je uvedené, že výrobky nemajú prísť do styku s pokožkou. Predávané sú ako set alebo samostatne. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkov musí byť každý výrobok na trhu bezpečný pre zdravie ľudí, ak sa správne používa.

Tento výrobok však nemožno považovať za bezpečný, keďže obsahuje alergénne látky – akrylátové monoméry. Lak na nechty ťažko aplikovať bezpečne, teda bez dotyku s pokožkou. Podľa návodu sa má základná a vrchná vrstva aplikovať jeden milimeter od pokožky.

Odporúčané články

Pozor na škodlivú kozmetiku, obsahuje aj nebezpečný nikel Slováci pozor, na trhu môžu byť nebezpečné krémy na bielenie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...